Załóż darmowe konto użytkownika


Atomowe nawyki

Czy mała zmiana może przynieść wielki efekt?

Śmiało można wysnuć tezę o tym, że zdecydowana większość z na odczuwa w życiu potrzebę zmiany, a te, jak wiadomo, należy zacząć od siebie. Największym problemem w tym procesie nie są jednak ograniczone możliwości, ale przede wszystkim brak silnej woli lub też jej marny poziom. W związku z tym warto dowiedzieć się, jak wprowadzać niewielki zmiany, które przyniosą kolosalne efekty. Tę tajemną wiedzę można posiąść dzięki przeczytaniu książki: „Atomowe nawyki. Drobne zmiany, niezwykłe efekty” Jamesa Cleara.

Niewielkie zmiany mają ogromny wpływ na codzienność


Wydawać by się mogło, że drobna modyfikacja codziennych nawyków niespecjalnie znajdzie swoje odzwierciedlenie w poprawie jakości życia. Takie myślenie to jednak duży błąd, ponieważ każda dobra zmiana jest obiecującym początkiem czegoś nowego i lepszego. Do takich przekonań często skłania nas brak szybkich i spektakularnych efektów. Jakie znaczenie ma dwudziestominutowy jogging, skoro po tygodniu nie widać jego efektów?

Ogromne – początkujący biegacze tego nie dostrzegają, ale ich organizm wykonuje tytaniczną pracę, dzięki której obniża się ciśnienie krwi i poziom cholesterolu, a to z kolei prowadzi do znacznie lepszego samopoczucia. Tak naprawdę do wielkich rzeczy wcale nie prowadzi ogromna rewolucja z diametralna zmiana swojego życia. Wystarczy zastosowanie się do metody małych kroków. Ta zasada tyczy się zarówno życia zawodowego, jak i prywatnego.

Czego dowiesz się z książki Jamesa Cleara?


Ustaliliśmy już, że nawet drobne przyzwyczajenia mogą mieć znaczący, a przede wszystkim pozytywny wpływ na Twoje życie. Z książki „Atomowe nawyki. Drobne zmiany, niezwykłe efekty” można jednak dowiedzieć się nie tylko tego, jak istotne są zmiany, ale również tego, że modyfikacja utrwalonych schematów postępowania opiera się w głównej mierze na dostrzeżeniu sygnałów, których w kulminacyjnym momencie po prostu nie da się przeoczyć, a także na opracowaniu odpowiedniego planu działania.

Co jednak zrobić w sytuacji, w której sygnał o potrzebie zmiany dotarł, plan działania został przygotowany, ale brak nam chęci do jego realizacji? Otóż James Clear przekonuje, że kluczem do sukcesu jest odpowiednia motywacja. Uczynienie nawyków atrakcyjnymi nie tylko sprawi, że potrzeba zmiany stanie się silniejsza, ale przede wszystkim będzie najlepszym bodźcem do wytrzymania w swoich postanowieniach w krytycznych momentach.

Jak ułatwić sobie wyrobienie dobrych nawyków?


Nawyki powinny być również łatwiejsze do przyswojenia. Co to oznacza praktyce? Likwidację przeszkód, które skutecznie utrudniają nam życiowe zmiany. W przypadku zbyt częstego oglądania telewizji wystarczy odłączenie urządzenia od prądu i wyjęcie baterii z pilota. Dzięki temu w momencie, w którym nadejdzie kryzysowy moment, osoba borykająca się ze słabością do programów rozrywkowych, napotka przeszkody w postaci konieczności schylenia się, podłączenia kabla, znalezienia baterii i włożenia ich do pilota. W czasie ich likwidacji z pewnością przyjdzie otrzeźwienie i wróci motywacja.

Kolejną sztuczką, która zdecydowanie ułatwia wyrobienie nawyku na dłuższą metę, jest zasada dwóch minut. To doskonały sposób na wprowadzenie nowego nawyku i oswojenie się z czynnością. Do każdej nowej rzeczy, którą chcemy wprowadzić do swojego życia, można się przyzwyczaić i to zaledwie w dwie minuty dziennie. Planujesz popracowanie nad formą? Nie porywaj się na wykup karnetu na siłownię z nieograniczoną ilością wejść – zamiast tego rób codziennie po przebudzeniu dwuminutową rozgrzewkę. Z czasem wydłużysz czas ćwiczeń i prawdopodobnie nawet tego nie zauważysz.

Niewielka zmiana z pewnością nie oznacza szybkich efektów, ale ich spektakularność z pewnością może zaskoczyć nie jedną osobę. Spokojny system budowania nawyków to przede wszystkim brak konieczności fundowania samemu sobie modyfikacyjnego szoku, za którym idzie frustracja i brak wiary w powodzenie. Nie oszukujmy się – nie da się znaleźć czasu na wprowadzenie kilku nowych nawyków. Ich stopniowe „dodawanie do swojego życia” to jedyny sposób na to, aby drobne zmiany stały się atomowymi nawykami.


Streszczenia wszystkich książek opisywanych na blogu znajdują się w 'Fabryce wiedzy'. Znajdziesz w nich praktyczne wskazówki i rady, które możesz zastosować w swojej pracy, biznesie lub po prostu w życiu prywatnym. Aktualnie w 'Fabryce wiedzy' znajdziesz 581 streszczeń książek, a ich liczba zwiększa się z każdym tygodniem. Jeśli chcesz możesz wypróbować 'Fabrykę wiedzy' całkowicie za darmo. Wystarczy, że założysz darmowe konto użytkownika, a otrzymasz dostęp do wersji demo 'Fabryki wiedzy', która zawiera kilkanaście streszczeń książek. Zobaczysz też pełen katalog gotowych streszczeń książek biznesowych i samorozwojowych oraz dowiesz się jakie streszczenia wkrótce pojawią się w serwisie. Aby założyć darmowe konto użytkownika - kliknij tutaj.