Załóż darmowe konto użytkownika


Einstein

Sekret Alberta Einsteina

Albert Einstein – postać, której wydawałoby się, nie trzeba nikomu przedstawiać. W zachodniej kulturze jest synonimem zarówno inteligencji, jak i wielkości. Niewiele osób wie jednak, jakie dokładnie wydarzenia ukształtowały jego znakomity umysł? Poznaj wczesne lata i schyłek życia Alberta Einsteina i dowiedz się, dlaczego Einstein nie zgodził się zostać prezydentem Izraela i co robił na kilka tygodni przed śmiercią.

Einstein na prezydenta?


Największą siłą Einsteina z pewnością było jego przywiązanie do wolności i fakt, że nie bał się on wyrażać własnego zdania – bez względu na to, czy były to kwestie naukowe, polityczne czy religijne. Co ciekawe, jak podkreśla autor książki „Einstein. Jego życie, jego wszechświat”, wielokrotnie stawał się coraz bardziej liczącym się głosem politycznym. Kulminacja nastąpiła w wyniku wzrastających antysemickich nastrojów, które nieuchronnie prowadziły do wybuchu II Wojny Światowej. Wtedy to też wybitny naukowiec opuścił Europę i wyemigrował do Stanów Zjednoczonych.

Mimo tego, że wydarzenia te zbliżyły go do społeczności żydowskiej, co warto zauważyć, to jednak Einstein nie podzielał tradycyjnych żydowskich przekonań. W myśl swoich przekonań, nie odrzucał on przekonania o posiadaniu wolnej woli. Einstein wierzył, że Bóg interweniuje lub też wchodzi w interakcje z człowiekiem w jego życiu. Uważał za to, że Bóg jest potężną, niemożliwą do zrozumienia siłą, która stoi za wszystkimi prawami natury.

Chociaż przekonania Einsteina były jasne, to w czasie II Wojny Światowej zaangażował się on w kampanie sprzeciwiające się antysemityzmowi nazistowskich Niemiec. Publikował listy otwarte, pisał petycje – jednym słowem angażował się całym swoim sercem. To właśnie z uwagi na tak wielkie poświęcenie w 1952 roku otrzymał on nawet propozycję objęcia stanowiska zastępcy prezydenta Izraela. Jak można się jednak domyślić, Einstein nie przyjął tej oferty, a głównym powodem była świadomość, że jego umysł nie został stworzony do polityki czy dyplomacji.

W pogoni za odkryciami


Albert Einstein to wybitna postać nie tylko z uwagi na swoje osiągnięcia naukowe, ale również ze względu na godne podziwu i naśladowania ciekawość świata i upór. Jeszcze w ostatnich miesiącach przed śmiercią, pomimo choroby, naukowiec nie porzucił swoich marzeń, a przede wszystkim badań i pracy. Na kilka dni przed odejściem podpisał stworzony przez siebie i Bertranda Russela manifest, który potępiał wybuch kolejnej wojny światowej.

Napisał również wystąpienie radiowe, w którym wyraził swoje obawy dotyczące przyszłości społeczności żydowskiej i arabskiej, które próbowały odnaleźć w nowo powstałym państwie izraelskim. Do ostatnich chwil pracował nad swoją zunifikowaną teorią kosmosu. Co ciekawe, po śmierci Einsteina jego rodzina znalazła dwunastostronicowe równanie dotyczące praw natury, nad którym pracował do ostatnich chwil.

Jaki był mózg Einsteina?


Naukowiec zmarł w 1955 roku z powodu tętniaka aorty brzusznej. Jego pogrzeb był bardzo skromny, co było jasnym życzeniem Einsteina. Jego ciało zostało spalone, a prochy – rozsypane nad rzeką Delaware. Należy w tym miejscu wspomnieć, że odejście wybitnej persony wiąże się z pewnym skandalicznym wydarzeniem. Otóż po śmierci Einsteina patolog przeprowadzający sekcję zwłok uczonego, wyciął bez wiedzy i zgody mózg Alberta Einsteina, a następnie rozesłał jego części naukowcom z całego świata, aby przeprowadzali na nich badania.

Trzeba przyznać, że jest to zachowanie naganne, nie zmieniło to jednak faktu, że grono naukowców podjęło się dokładnego sprawdzenia tego, co kryły meandry „umysłu” naukowca. Jakie były wnioski? Zauważono pewne nieregularności, takie jak krótsze bruzdy czy też fakt, że ciemieniowy mózgu Einsteina okazał się mieć więcej komórek glejowych, niż neuronów.

Sam uczony był przekonany do ostatnich dni, że jego sukcesy były podyktowane niesamowitą ciekawością świata i wspomnianym wcześniej uporem. Wbrew temu, co odkryli naukowcy, Albert Jak podkreśla Walter Isaacson, autor książki „Einstein. Jego życie, jego wszechświat”, Einstein jest przykładem tego, że sekretem niesamowitych osiągnięć jest nieustanne chwytanie tego co wokół i zgłębianie nauki nie tylko z pewnością siebie, ale również z pewną pokorą.


Streszczenia wszystkich książek opisywanych na blogu znajdują się w 'Fabryce wiedzy'. Znajdziesz w nich praktyczne wskazówki i rady, które możesz zastosować w swojej pracy, biznesie lub po prostu w życiu prywatnym. Aktualnie w 'Fabryce wiedzy' znajdziesz 581 streszczeń książek, a ich liczba zwiększa się z każdym tygodniem. Jeśli chcesz możesz wypróbować 'Fabrykę wiedzy' całkowicie za darmo. Wystarczy, że założysz darmowe konto użytkownika, a otrzymasz dostęp do wersji demo 'Fabryki wiedzy', która zawiera kilkanaście streszczeń książek. Zobaczysz też pełen katalog gotowych streszczeń książek biznesowych i samorozwojowych oraz dowiesz się jakie streszczenia wkrótce pojawią się w serwisie. Aby założyć darmowe konto użytkownika - kliknij tutaj.