Załóż darmowe konto użytkownika


Jak nie umrzeć przedwcześnie

Cała prawda o zdrowym żywieniu

XXI wiek to przede wszystkim czas rosnącej świadomości o tym, jakie czynniki mają wpływ na stan zdrowotny czy długość życia. I choć medycyna nieustannie idzie do przodu, to jednak społeczeństwo woli zapobiegać niż leczyć. To oczywiście słuszne podejście, o którym w swojej książce: „Jak nie umrzeć przedwcześnie. Cała prawda o zdrowym żywieniu” piszą Michael Greger i Gene Stone.

Właściwe podejście do zdrowego żywienia


W pierwszej kolejności warto pochylić się nad tym, dlaczego w ogóle warto dbać o zbilansowaną dietę. Nie chodzi wyłącznie tylko o to, aby przygotować swoje ciało na plażowanie i możliwość włożenia latem dwuczęściowego stroju kąpielowego. Właściwy sposób odżywiania się ma ogromny wpływ na zdrowie i mimo tego, że odpowiednia dieta nie będzie gwarancją nieśmiertelności, to jednak może znacząco wydłużyć długość życia. Podsumowując: wybór właściwych produktów spożywczych przyczyni się do utrzymania cię w dobrej kondycji nawet w bardzo dojrzałym wieku.

Nie sposób jednak nie zauważyć, że w dobie miliona sprzecznych informacji w mediach społecznościowych, kuszących reklam w telewizji, które często niewiele mają wspólnego z prawdą, a także wszechobecnych porad ludzi uważających, że wiedzą najlepiej, nie tak łatwo jest zadbać o swój jadłospis. Podczas gdy jedni powiedzą, że mięso jest najlepszym źródłem białka, inni będą krzyczeć o szkodliwości spożywania wieprzowiny, w której roi się od wypełniaczy, antybiotyków i innych, równie szkodliwych substancji.

Nie inaczej jest z owocami – jabłka mogą być zdrowie, ponieważ zawierają dużo błonnika, ale też niemal trujące, a wszystko to z uwagi na pestycydy. Na szczęście, istnieją jasne i proste we wdrożeniu zasady, w dodatku poparte naukowymi dowodami, za którymi warto podążać, aby zdrowe odżywianie nie było pozbawioną uroku i przyjemności koniecznością. Michael Greger i Gene Stone pochylają się w swojej książce „Jak nie umrzeć przedwcześnie. Cała prawda o zdrowym żywieniu” nad wpływem diety roślinnej na samopoczucie, istotą warzyw i owoców jako podstawowych składników diety oraz tak zwanymi super produktami.

Orzechy, nasiona i inne super produkty

Jak już zostało wspomniane, podstawą każdej zbilansowanej diety powinny być owoce i warzywa. Przykładowo niedoceniane jagody pomagają powstrzymać rozwój chorób nowotworowych oraz znacząco polepszyć pracę układu odpornościowego, natomiast fasola inne rośliny strączkowe, a także pełne zboża zapobiegają skokom cukru, działają rozkurczowo na żołądek, mogą obniżyć ryzyko chorób serca, cukrzycy typu 2, otyłości, a nawet udarów mózgu. Warto zadbać o to, aby te super produkty często gościły w naszej kuchni.

Do innych, równie wartościowych składników codziennej diety, zalicza się także orzechy oraz nasiona. Badanie nad światowym obciążeniem chorobami przeprowadzone w latach 1990-2010, udowodniło, że zjadanie zbyt małej ilości orzechów i nasion było trzecią w kolejności spożywczą przyczyną zgonów oraz niepełnosprawności na świecie. Co więcej, w tego typu produktach znajdują się fityniany, które zarówno zwiększają gęstość kości, jak i pozbawiają organizm nadmiaru żelaza.

Nie sposób nie wspomnieć w tym miejscu także o przyprawach, które podkreślą wyjątkowość każdej potrawy, wydobędą głębie smaku, ale również poprawią stan zdrowotny. To właśnie zioła i ich mieszanki zawierają najwięcej antyoksydantów spośród wszystkich super produktów. Jednakże najważniejszym z nich jest… woda. To zdecydowanie najzdrowszy wybór wtedy, kiedy pojawia się pragnienie. Oczywiście jej smak można urozmaicić sokiem z cytryny, jednak to właśnie ona powinna być podstawą nawodnienia organizmu.

Jak widać, zdrowe odżywianie ma ogromny wpływ na długość życia, zmniejszenie ryzyka wystąpienia różnorodnych chorób, ale również na samopoczucie. Wprowadzenie odpowiednich nawyków żywieniowych z pewnością nie jest prostym zadaniem, jednak pozytywne efekty takiego postępowania można zaobserwować już po kilku tygodniach – co więc stoi na przeszkodzie, aby przynajmniej spróbować?


Streszczenia wszystkich książek opisywanych na blogu znajdują się w 'Fabryce wiedzy'. Znajdziesz w nich praktyczne wskazówki i rady, które możesz zastosować w swojej pracy, biznesie lub po prostu w życiu prywatnym. Aktualnie w 'Fabryce wiedzy' znajdziesz 576 streszczeń książek, a ich liczba zwiększa się z każdym tygodniem. Jeśli chcesz możesz wypróbować 'Fabrykę wiedzy' całkowicie za darmo. Wystarczy, że założysz darmowe konto użytkownika, a otrzymasz dostęp do wersji demo 'Fabryki wiedzy', która zawiera kilkanaście streszczeń książek. Zobaczysz też pełen katalog gotowych streszczeń książek biznesowych i samorozwojowych oraz dowiesz się jakie streszczenia wkrótce pojawią się w serwisie. Aby założyć darmowe konto użytkownika - kliknij tutaj.