Załóż darmowe konto użytkownika


Nowa psychologia sukcesu

Zmień sposób myślenia, aby osiągać cele

Czy nasz sposób myślenia determinuje to, w jaki sposób radzimy sobie z trudnymi sytuacjami czy niepowodzeniami? Oczywiście, że tak! W dodatku to właśnie od niego zależna jest chęć do pracy nad samym sobą, motywacja do pracy czy też do zmian. Ale czy wiesz, że możesz popracować nad swoim sposobem myślenia i w końcu zacząć osiągać cele, o których marzysz? Zrób to z książką: „Nowa psychologia sukcesu” autorstwa Carol Dweck!

Jak wiele zależy od sposobu naszego myślenia?


Zdecydowana większość osób ze ściśle ustalonym umyśle, o którym pisze autorka książki „Nowa psychologia sukcesu”, uważa, że wszystko zależy od talentu. Oznacza to, że gwarancją sukcesu są dane cechy i umiejętności, z którymi się rodzimy. W skrócie: jesteśmy z natury inteligentni albo głupi i nic nie możemy z tym zrobić.

Taki sposób myślenia ucieleśniają również potężne korporacje. Na każdym kroku możemy przecież natknąć się na firmy, które szukają talentów, a nie osób z konkretnymi umiejętnościami. Co więcej, wcale nie chodzi o to, że ktoś z większym doświadczeniem ma mniejsze szanse, a przede wszystkim o presję, którą odczuwają nowo zatrudnieni pracownicy. Oczekuje się od nich natychmiastowego zwiększenia osiągnięć korporacji, wszak są tak bardzo utalentowani!

W efekcie nie tylko pracownicy korporacji, ale wszyscy jesteśmy poddawani nieustannej ocenie zwierzchników, współpracowników czy potencjalnych pracodawców. Błędy, które popełniamy, a które są zupełnie naturalnym zjawiskiem w procesie nauki, od razu podważają nasze zdolności, potrzebne do wykonania danego zadania.

Ludzie o ściśle ustalonym umyśle wierzą, że potrafią wykonywać wyłącznie te rzeczy, do których mają naturalny dryg. A jeśli wydaje nam się, że potrafimy niewiele, to z pewnością nie osiągniemy perfekcji, prędzej doprowadzimy się do zupełnego rozchwiania psychicznego. Takie złe założenia sprawiają również, że w łatwy sposób poddajemy się czyjejś ocenie.

Jak widać, sposób naszego myślenia wpływa nie tylko na rozwój kariery zawodowej, ale przede wszystkim samopoczucie, a także życie prywatne. W pierwszej kolejności musisz uświadomić sobie, że nie potrzebujesz akceptacji innych – potrzebujesz wyłącznie swojej akceptacji. Dzięki książce „Nowa psychologia sukcesu” napisanej przez Carol Dweck możesz w końcu otworzyć oczy i wyjść poza ramy umysłowych schematów, które skutecznie Cię blokują.

Jak blokuje nas ściśle ustalony umysł?


Wiemy już, że to właśnie sposób myślenia określa to, w co wierzymy, że możemy osiągnąć, nauczyć się lub zmienić, ale też nic z tym nie zrobić. Ściśle ustalony umysł skutecznie uniemożliwia nam również rozwój osobisty, wszak ciągle tkwimy w przekonaniu, że doskonalenie umiejętności, których przecież nie posiadamy, jest zupełnie bezsensowne.

Warto w tym miejscu powrócić jeszcze na chwilę do tematu akceptacji. Jak już zostało wspomniane, każdy z nas potrzebuje wyłącznie swojej aprobaty, jednakże nasz mózg podpowiada nam, że musimy jej szukać wśród innych. Tymczasem osoby nastawione na rozwój chwytają się każdej szansy, która pozwoli im wspiąć się na wyżyny kreatywności i w końcu osiągnąć to, o czym marzą.

Nie sposób nie wspomnieć o tym, jak destrukcyjne w ściśle ustalonym umyśle jest podejście do porażki, która w takiej sytuacji urasta do rangi prawdziwej katastrofy. Tymczasem takie sytuacje należy postrzegać jako lekcję i szansę do dalszego rozwoju, tym razem bez popełniania trudnych do zniesienia, ale jednak pouczających błędów.

Carol Dweck w swojej książce „Nowa psychologia sukcesu” podkreśla także, że osoby o ściśle ustalonych umysłach unikają trudności, podczas gdy osoby o umysłach nastawionych na rozwój rozkoszują się nimi. Każda trudność to bowiem wyzwanie, które przyczynia się do możliwości rozwoju, zyskania nowego doświadczenia i pięcia się na wyżyny własnych marzeń.

Ludzie ze ściśle ustalonymi umysłami są przeciwnikami własnego rozwoju. To z kolei prowadzi do życiowej frustracji, wszak wiara we wrodzone talenty, których im brakuje, sprawia, że wciąż stoją w miejscu i każdego dnia walczą o uśmiech, niemal walcząc o przetrwanie. Właśnie dlatego warto przeczytać niniejszą pozycję czytelniczą i zastąpić schematyczne myślenie kreatywnym podejściem do życia!


Streszczenia wszystkich książek opisywanych na blogu znajdują się w 'Fabryce wiedzy'. Znajdziesz w nich praktyczne wskazówki i rady, które możesz zastosować w swojej pracy, biznesie lub po prostu w życiu prywatnym. Aktualnie w 'Fabryce wiedzy' znajdziesz 581 streszczeń książek, a ich liczba zwiększa się z każdym tygodniem. Jeśli chcesz możesz wypróbować 'Fabrykę wiedzy' całkowicie za darmo. Wystarczy, że założysz darmowe konto użytkownika, a otrzymasz dostęp do wersji demo 'Fabryki wiedzy', która zawiera kilkanaście streszczeń książek. Zobaczysz też pełen katalog gotowych streszczeń książek biznesowych i samorozwojowych oraz dowiesz się jakie streszczenia wkrótce pojawią się w serwisie. Aby założyć darmowe konto użytkownika - kliknij tutaj.