Załóż darmowe konto użytkownika


Po prostu słuchaj

Słuchaj i mów tak, aby inni Cię słuchali

Chcesz dotrzeć ze swoim przesłaniem do każdego? Szukasz sprawdzonych technik perswazji, które przyniosą oczekiwane efekty? Jesteś zwolennikiem nowoczesnych praktyk oraz owocnego słuchania? Dobrze trafiłeś. W książce pod tytułem: „Po prostu słuchaj. Sztuka porozumienia” znajdziesz wszystkie potrzebne wskazówki, dzięki którym będziesz lepszym słuchaczem, ale przede wszystkim dowiesz się, jak motywować ludzi do robienia dokładnie tego, czego od nich oczekujesz.

Jak słuchać?


Niewiele osób zastanawia się na co dzień nad tym, jak wyglądają rozmowy, w których aktywnie uczestniczą. Uważamy, że umiemy rozmawiać i słuchać. Tymczasem jak twierdzi autor książki „Po prostu słuchaj. Sztuka porozumienia” popełniamy podstawowe, a zarazem kluczowe błędy, które przynoszą efekt odwrotny do zamierzonego. A przecież w grę wchodzą rzetelne argumenty i pozorna świadomość tego, że potrafimy dotrzeć do danej osoby.

Właśnie tutaj tkwi największy problem, ponieważ to właśnie te powyższe argumenty oraz wywieranie presji sprawia, że zapominamy o najważniejszym: o słuchaniu. W pierwszej kolejności należy bowiem skupić się na poznaniu stanowiska interlokutora, na usłyszeniu jego argumentów, próbie zrozumienia jego emocji. Często największą przeszkodą na drodze do porozumienia jest brak możliwości obopólnego podzielenia się emocjami, które z kolei stwarza przestrzeń do kolejnych kroków, a być może dojścia do zupełnie innych, zaskakujących dla obu stron wniosków.

Warto wspomnieć również o tym, że osoby, które mają poczucie tego, że ktoś ich słucha i liczy się z ich zdaniem, podświadomie rozwijają swoje zaufanie, przenosząc je na wyższy poziom i często mimowolnie skłaniając się ku zdaniu osoby, która trafiła do nich właśnie poprzez umiejętność słuchania. Pierwszym krokiem do porozumienia nie jest więc mówienie wszystkiego, co ślina na język przyniesie, ale powstrzymanie się i wysłuchanie tego, co ma do powiedzenia druga osoba.

Jak mówić?


Oczywiście, mimo tego, że słuchanie jest niezwykle istotnym punktem na liście motywowania ludzi do robienia tego, czego się od nich oczekuje, to jednak bez mówienia jeszcze nikt wiele nie osiągnął. Istotą perswadowania jest jednak odpowiedni dobór słów, umiejętne zadawanie pytań oraz okazanie wrażliwości, która otworzy interlokutora na podzielenie się własnymi spostrzeżeniami i wnioskami.

Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że konkretne argumenty i perswazyjne sztuczki czy też umiejętne wywieranie presji nie będzie działać w określonych przypadkach. Jednym z nich jest chwila, w której ktoś potrzebuje wyłącznie przysłowiowego wygadania się – w takiej sytuacji udzielanie dobrych rad czy też próba nakierowania na właściwe tory może spotkać się z oporem, który będzie spowodowany nie tyle rzeczywistą niechęcią, ile nadmiarem wybuchowej mieszanki emocji. Tę kwestię można pogłębić dzięki Spockowi.

Co Star Trek ma wspólnego ze sztuką porozumienia?


Czy Star Trek może mieć cokolwiek wspólnego z szukaniem wspólnego języka i dochodzeniem do porozumienia? Według autora niniejszej pozycji czytelniczej owszem – nawet całkiem sporo. Zanim jednak przejdziemy do meritum, powinniśmy pochylić się nad warstwami naszego mózgu. Pierwszą z nich jest warstwa reptiliańska, dzięki której, w sytuacji zagrożenia, nie analizujemy, tylko po prostu działamy. Kolejna to nieco lepiej rozwinięta warstwa ssacza, którą można przyrównać do królowej dram.
I właśnie w tym miejscu pojawia się wspomniany wcześniej Spock, czyli trzecia, najbardziej racjonalna warstwa mózgu, która, podobnie ja bohater kultowej serii, który, zanim podejmował decyzję, najpierw analizował wszystkie za i przeciw i wybierała najlepszą opcję. Znajomość wszystkich części mózgu pozwala osobom, które chcą przekonać ludzi do określonych zachowań, na obudzenie w nich odpowiedniej, czyli racjonalnej warstwy, dzięki której obie strony rozmowy będą tak samo patrzyły na świat.

O tym, jak to zrobić, można znaleźć informacje w streszczeniu książki pod tytułem: „Po prostu słuchaj. Sztuka porozumienia” autorstwa Goulstona, który w swoim poradnikowym dziele przytacza multum sytuacji i sylwetek osób wykorzystujących określone, a zarazem niezwykle skuteczne mechanizmy perswazji. Bez względu na to, czy chcesz mieć wpływ na osoby w życiu prywatnym, czy też zawodowym, powinieneś sięgnąć po tą książkę.


Streszczenia wszystkich książek opisywanych na blogu znajdują się w 'Fabryce wiedzy'. Znajdziesz w nich praktyczne wskazówki i rady, które możesz zastosować w swojej pracy, biznesie lub po prostu w życiu prywatnym. Aktualnie w 'Fabryce wiedzy' znajdziesz 581 streszczeń książek, a ich liczba zwiększa się z każdym tygodniem. Jeśli chcesz możesz wypróbować 'Fabrykę wiedzy' całkowicie za darmo. Wystarczy, że założysz darmowe konto użytkownika, a otrzymasz dostęp do wersji demo 'Fabryki wiedzy', która zawiera kilkanaście streszczeń książek. Zobaczysz też pełen katalog gotowych streszczeń książek biznesowych i samorozwojowych oraz dowiesz się jakie streszczenia wkrótce pojawią się w serwisie. Aby założyć darmowe konto użytkownika - kliknij tutaj.