Załóż darmowe konto użytkownika


Potęga teraźniejszości

Teraźniejszość, czyli stan bez przeszłości i przyszłości

Czy istnieje konkretna metoda na to, aby osiągnąć wewnętrzny spokój oraz poczucie szczęścia tu i teraz, mimo spotykających nas niemal każdego dnia przeciwności losu? Owszem, a można ją znaleźć w książce pod tytułem: „Potęga teraźniejszości”, której autorem jest Eckhart Tolle, nauczyciel duchowy, dzielący się swoim doświadczeniem w licznych publikacjach. Odseparuj chęć posiadania pełnej kontroli nad swoimi myślami i zachowaniem i w pełni zaakceptuj otaczającą się rzeczywistość!

Jak poprawić jakość swojego życia?


Teoretycznie każdy z nas wie, że najprostszą drogą do poczucia szczęścia jest życie teraźniejszością, bez rozpamiętywania przeszłości, w której pełno przecież niepowodzeń. Zgubne może być także skupianie się na tym, jak niepewna jest przyszłość. Złotym środkiem jest życie tu i teraz, bez błądzenia myślami w świecie, który już był i zastanawiania się nad tym, co jeszcze nas czeka. Jak jednak mówi znane wszystkim porzekadło: łatwiej powiedzieć, trudniej zrobić.

Na szczęście Eckhart Tolle w swojej książce „Potęga teraźniejszości” przedstawia kilka ciekawych sposobów na sprawne poruszanie się przez wyboiste obszary naszego życia, bez rozkładania porażek na czynniki pierwsze. Aby uniknąć bólu i poczucia braku sensu, należy uświadomić sobie, że tylko życie teraźniejszością pozwala na skorygowanie błędów, przez które nasze życie nie jest satysfakcjonujące.

Nic nam nie da poczucie żalu, wynikające ze źle podjętej decyzji czy nieoczekiwanych zdarzeń losowych. Jednakże podjęcie próby zmiany pozwoli nam wyrwać się z błędnego koła cierpienia, a przede wszystkim mieć motywującą świadomość tego, że robimy cokolwiek w kierunku lepszego jutra. Co więcej, takie podejście ma pozytywny wpływ zarówno na naszą codzienność, jak i na nasz stan psychiczny.

W sytuacji, w której ciągle jesteśmy zirytowani luf sfrustrowani, te emocje przysłaniają zdolność jasnego myślenia oraz racjonalnego działania. Tym samym wciąż tkwimy w bólu i stoimy w miejscu. I choć wydaje się nam, że cierpienie wynika z tego, co nas spotyka, to tak naprawdę źródłem udręki jest nasze wnętrze. Jeśli więc oderwiesz się na chwilę od zalewania swojego umysłu falą negatywnych emocji i skupisz się na działaniu, zrobisz ogromny krok w stronę szczęścia.

Czego jeszcze dowiesz się z książki: „Potęga teraźniejszości”?


Być może życie teraźniejszością wymaga dużo samozaparcia, jednakże dzięki temu można znacząco poprawić swoje życie. Autor książki „Potęga teraźniejszości” pochyla się jednak nad stwierdzeniem, że nasze „ego” jest nieoderwalną częścią umysłu, przez którą nie możemy być w pełni szczęśliwymi ludźmi. To właśnie ono rozpamiętuje naszą przeszłość i zawraca głowę przyszłością, a także odprowadza do sytuacji konfliktowych w relacjach, a także wzbudza wątpliwości względem poczucia szczęścia.

Eckhart Tolle podkreśla także, że jeżeli zależy nam na życiu bez bólu, powinniśmy nieco odgrodzić się od swojego umysłu i skupić na ciele. Sposobem na oderwanie się od ciągłego myślenia jest bezstronna obserwacja tego, co dzieje się w naszej głowie. Może być to trudnym zadaniem, jednak warto spróbować niejako stanąć obok i obiektywnie ocenić to, czym karmi nas nasz własny, często zdradliwy mózg.

Życie tu i teraz może okazać się trudne nie tylko dla nas, ale również dla naszych bliskich. Wiele argumentów, które znajduje się w książce „Potęga teraźniejszości”, jest jednak doskonałym dowodem na to, że z czasem taki podejście będzie miało ogromny wpływ na relacje międzyludzkie – z partnerem, ale również innymi członkami rodziny, a nawet ze znajomymi i współpracownikami.

Jak widać, istnieje łatwy i niezawodny sposób na to, aby znacząco poprawić jakość swojego życia i w końcu osiągnąć pełnię szczęścia. Mimo tego, że praca nad skupieniem się wyłącznie na teraźniejszości, bez zadręczania się przeszłością czy przyszłością, nie jest łatwym zadaniem, to jednak efekty mogą przynieść nam wiele korzyści. Wystarczy tylko odważyć się spróbować!


Streszczenia wszystkich książek opisywanych na blogu znajdują się w 'Fabryce wiedzy'. Znajdziesz w nich praktyczne wskazówki i rady, które możesz zastosować w swojej pracy, biznesie lub po prostu w życiu prywatnym. Aktualnie w 'Fabryce wiedzy' znajdziesz 586 streszczeń książek, a ich liczba zwiększa się z każdym tygodniem. Jeśli chcesz możesz wypróbować 'Fabrykę wiedzy' całkowicie za darmo. Wystarczy, że założysz darmowe konto użytkownika, a otrzymasz dostęp do wersji demo 'Fabryki wiedzy', która zawiera kilkanaście streszczeń książek. Zobaczysz też pełen katalog gotowych streszczeń książek biznesowych i samorozwojowych oraz dowiesz się jakie streszczenia wkrótce pojawią się w serwisie. Aby założyć darmowe konto użytkownika - kliknij tutaj.