Załóż darmowe konto użytkownika


Jelita jako sprzymierzeniec w odchudzaniu

Jelita - Twój drugi mózg, który wie lepiej

Dzisiaj kontynuujemy nasze dietetyczne rozważania. Na hasło: „dieta” większość z nas myśli o konieczności liczenia kalorii i ich wypacania na siłowni, a także o znalezieniu motywacji do działania. Wiele osób zapomina jednak o prawdziwym sprzymierzeńcu każdego procesu odchudzania i każdej zmiany trybu życia, czyli o jelitach, nie bez powodu nazywanych drugim mózgiem. Warto poznać ich ogromną moc i zrozumieć, dlaczego nie należy lekceważyć własnego układu pokarmowego.

„Jelita wiedzą lepiej. Jak zrewolucjonizować sposób odżywiania i zmienić od wewnątrz swoje ciało”, Michael Mosley


Aby poznać potęgę jelit, warto „zwiedzić je” od środka i właśnie tego podjął się Michael Mosley. Autor książki „Jelita wiedzą lepiej” poddaje się ciekawemu eksperymentowi, który polega na wpuszczeniu w głąb swojego układu pokarmowego nowoczesnego substytutu ekipy filmowej, którym jest kapsułka z kamerką oraz odpowiednim oświetleniem. Zarówno autor niniejszej pozycji czytelniczej, jak i obserwatorzy mieli okazję oglądać dzieło nakręcone przez naturę, które ma ogromne znaczenie również dla współczesnej medycyny.

Michael Mosley pochyla się nie tylko nad potęgą jelit, ale również nad mocą mikrobiomu, który jest z nami od samego początku. Autor książki „Jelita wiedzą lepiej” pokazuje swoim czytelnikom, jak wspierać mikrobiom, jaki wpływ na ludzki organizm ma alkohol i dlaczego warto właściwie zrewolucjonizować swój sposób odżywiania. Ta książka to doskonały wstęp do uświadomienia sobie tego, że odchudzanie zaczyna się nie tylko w głowie, ale również w jelitach.

„Brain Maker. Zdrowa głowa. Jak bakterie jelitowe chronią mózg”, David Perlmutter i Kristin Loberg


„Brain Maker. Zdrowa głowa. Jak bakterie jelitowe chronią mózg” to kontynuacja zagadnień związanych z mikrobiomem, tym razem widzianych oczami Davida Perlmuttera oraz Kristin Loberh. Autorzy nie owijają w bawełnę, prezentując ogromną zależność pomiędzy jelitami a dietą, ale również chorobami mózgu czy reakcjami zapalnymi organizmu. Troska o mikrobiom może okazać się zarówno źródłem doskonałego stanu zdrowia, jak i satysfakcji ze szczupłej sylwetki. Autorzy książki „Brain Maker” pokazują działanie „żołądkowych żyjątek” od kuchni, uświadamiając swoim czytelnikom, jak wielki wpływ na ich samopoczucie fizyczne i psychiczne mają bakterie bytujące w jelitach.

Niniejsza pozycja czytelnicza to źródło przydatnej wiedzy o szkodliwości fruktozy, zbawiennym wpływie oleju kokosowego i kurkumy na zdrowie, niszczycielskim działaniu tak chętnie przepisywanych przez lekarzy antybiotyków czy też o korzyściach płynących z jedzenia fermentowanych pokarmów. Wprowadzenie zaledwie kilku prostych nawyków żywieniowych może ułatwić zrzucanie nadprogramowych kilogramów, jednocześnie poprawiając kondycję całego organizmu.

„Twój drugi mózg. Jak zależność mózg-jelita wpływa na nasz nastrój, decyzje i stan zdrowia”, Emeran Mayer


Na koniec niezwykle pożyteczna garść informacji o tym, jak jelita wpływają zarówno na nasze zdrowie, jak i na nastrój, samopoczucie oraz podejmowane decyzje. Cechą szczególną lektury napisanej przez Emeran Mayer jest fakt, że wszystkie zagadnienia zostały przedstawione przystępnym językiem, który jest zrozumiały nie tylko dla specjalistów, ale również dla osób, które na co dzień nie mają do czynienia z gastroenterologią i być może po raz pierwszy mają styczność z samą nazwą, a co dopiero z tym, co się pod nią kryje.

Autorka książki „Twój drugi mózg. Jak zależność mózg-jelita wpływa na nasz nastrój, decyzje i stan zdrowia” w ciekawy sposób pisze o optymalnym stanie zdrowia, wsłuchiwaniu się w swój organizm, zależności pomiędzy kobiecą intuicją a pracą jelit, a także o wpływie emocji na stan układu pokarmowego. Za skuteczność diety odpowiada nasz mózg - w tej książce można znaleźć dowód na to, że jest nim nie tylko organ w naszych głowach, ale również narządy w naszych brzuchach.

Choć niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę, to nie da się ukryć, że jelita to potęga naszego organizmu. Układ pokarmowy i kryjący się w nim mikrobiom mają ogromny wpływ na utrzymanie czy utratę wagi, ale także kondycję całego organizmu, samopoczucie psychiczne, a także nastrój czy decyzyjność. I właśnie z tego powodu, bez względu na to, czy chcesz schudnąć, przytyć, czy utrzymać wagę, powinieneś bacznie przyglądać się temu, co trafia do Twojego żołądka.


Streszczenia wszystkich książek opisywanych na blogu znajdują się w 'Fabryce wiedzy'. Znajdziesz w nich praktyczne wskazówki i rady, które możesz zastosować w swojej pracy, biznesie lub po prostu w życiu prywatnym. Aktualnie w 'Fabryce wiedzy' znajdziesz 586 streszczeń książek, a ich liczba zwiększa się z każdym tygodniem. Jeśli chcesz możesz wypróbować 'Fabrykę wiedzy' całkowicie za darmo. Wystarczy, że założysz darmowe konto użytkownika, a otrzymasz dostęp do wersji demo 'Fabryki wiedzy', która zawiera kilkanaście streszczeń książek. Zobaczysz też pełen katalog gotowych streszczeń książek biznesowych i samorozwojowych oraz dowiesz się jakie streszczenia wkrótce pojawią się w serwisie. Aby założyć darmowe konto użytkownika - kliknij tutaj.