Załóż darmowe konto użytkownika


Czytam i troszczę się o swoje zdrowie

Czytam i troszczę się o swoje zdrowie

W codziennym pędzie chwytamy się jedynie strzępków zdrowotnych informacji, które nierzadko mijają się z prawdą. Wszyscy, którzy myślą, że najlepszym lekarstwem na zmęczenie jest łykanie suplementów diety, które nie są dopasowane do potrzeb żadnego organizmu, ponieważ muszą być uniwersalne, jest w błędzie. Droga do witalności i zdrowego życia jest prosta – wystarczy docenić swoje jelita, zaprzyjaźnić się z nieco złośliwą stroną naszego mózgu i poznać całą prawdę o mięsie.

Twoje jelita wiedzą lepiej – taka jest prawda!


Choć jesteśmy przekonani, że za nasze funkcjonowanie w 100% odpowiada nasz mózg, honor należy zwrócić także jelitom. Ta część układu pokarmowego odpowiada bowiem za wiele procesów, które zachodzą w naszym organizmie i mają dla niego ogromne znaczenie. Jak pisze Michael Mosley, jest to zasługa faktu, że we wnętrzu tego imponującego przewodu znajdują się neurony, ale także kwestia wpływu jelit na mikrobiom, który z kolei odpowiada za naszą odporność, spokój i równowagę.

W książce "Jelita wiedzą lepiej. Jak zrewolucjonizować sposób odżywiania i zmienić od wewnątrz swoje ciało" można znaleźć całe morze informacji o wpływie różnorodnych czynników na kondycję naszego ciała i umysłu. Mosley, jako były lekarz, dzieli się swoją wiedzą na temat oddziaływania pożywienia, alkoholu, a także aktywności fizycznej na nasz organizm. Jeśli chcemy zatroszczyć się o swoje zdrowie, zajrzyjmy do Fabryki Wiedzy już dziś i wyruszmy w podróż w głąb siebie (dzięki książce Mosleya nawet dosłownie), poszukując zupełnie nowej jakości życia.

Czy Twój mózg nie chce być na diecie?


Książka "Samolubny mózg: dlaczego diety nie działają" to doskonała pozycja czytelnicza dla osób, które właśnie przechodzą na dietę lub są na niej od lat, choć dotychczasowe efekty w ogóle o tym nie świadczą. Z pewnością wielu z nas zdaje sobie sprawę, że odchudzanie leży w naszej psychice – w motywacji, silnej woli, wierze we własne możliwości. Tymczasem Achim Peters zwraca uwagę również na inne istotne aspekty, które niweczą nasze plany na idealną sylwetkę. Należą do nich między innymi stres, zaprogramowanie metabolizmu energetycznego, a także kondycja naszego umysłu.

Jesteś szczupły? Masz szczęście. Jesteś otyły? Wcale nie jesteś leniwy – po prostu cierpisz na zaburzenia związane z nieprawidłowym pozyskiwaniem energii przez mózg. I nie, to nie jest kolejna wymówka od zmiany trybu życia. Zawsze można ten fakt zaakceptować i podjąć odpowiednie kroki do zmiany, o których pisze Achim Peters.

Czy to jest mięso, czy to jest fabrykat?


Nikt nikogo nie będzie oczywiście przekonywać do wegetarianizmu za wszelką cenę, warto jednak zastanowić się na tym, czy to, co jemy, jest rzeczywiście mięsem, czy już fabrykatem powstających na fermach, które są prężnie działającymi fabrykami żywych organizmów. Dzisiejsza hodowla przykładowego drobiu nie ma już bowiem nic wspólnego z drewnianymi stodołami otoczonymi zieloną łąką i wolnym wybiegiem dla zwierząt z ubiegłego wieku.

W obecnych czasach większość producentów rolnych to nastawieni na zysk biznesmeni, którzy przymykają oko zarówno na względy etyczne, jak i higieniczne. Tę brutalną prawdę w swojej książce pod tytułem "Zjadanie zwierząt" odsłania Jonathan Safran Foer, pisząc jednocześnie wprost o zatraceniu empatii do stworzeń innych niż człowiek, pies czy kot, a także o symbolach dolarów, które skutecznie przysłaniają hodowcom widoczność na okrucieństwo wobec istot hodowlanych.

Dzisiaj jedzenie mięsa wcale nie musi kojarzyć się wyłącznie z wyrazem sprzeciwu dla mordowania zwierząt, może za to przywodzić na myśl zbrodnię na środowisku, zagrożenie dla naszego zdrowia, a także naginanie prawa dla przemysłowych potrzeb. Dla własnego dobra warto więc zapoznać się z książką Jonathana Safrana Foera.

Życie w zdrowiu jest proste, choć wcale nie opiera się na garści witamin, które popijamy wodą każdego poranku, dlatego też czytaj i zatroszcz się o lepsze jutro!


Streszczenia wszystkich książek opisywanych na blogu znajdują się w 'Fabryce wiedzy'. Znajdziesz w nich praktyczne wskazówki i rady, które możesz zastosować w swojej pracy, biznesie lub po prostu w życiu prywatnym. Aktualnie w 'Fabryce wiedzy' znajdziesz 581 streszczeń książek, a ich liczba zwiększa się z każdym tygodniem. Jeśli chcesz możesz wypróbować 'Fabrykę wiedzy' całkowicie za darmo. Wystarczy, że założysz darmowe konto użytkownika, a otrzymasz dostęp do wersji demo 'Fabryki wiedzy', która zawiera kilkanaście streszczeń książek. Zobaczysz też pełen katalog gotowych streszczeń książek biznesowych i samorozwojowych oraz dowiesz się jakie streszczenia wkrótce pojawią się w serwisie. Aby założyć darmowe konto użytkownika - kliknij tutaj.