Załóż darmowe konto użytkownika


The Almanack of Naval Ravikant

Jak osiągnąć bogactwo umysłowe?

Wiele osób pożąda bogactwa – licznych nieruchomości, luksusowych samochodów, zagranicznych wakacji… A co z bogactwem umysłowym? Czy naprawdę łatwiej je osiągnąć? Nad tym, czym właściwie jest oraz jak do niego dojść, pochyla się Eric Jorgenson. Autor książki „The Almanack of Naval Ravikant: A Guide to Wealth and Happiness” pokazuje, jak podejmować mądre decyzje i dlaczego największym atutem każdego człowieka jest jego reputacja.

Wątpliwości? Powiedz: nie!


Nowoczesne społeczeństwo jest pełne opcji – mamy to szczęście, że możemy podróżować, rozwijać się, spełniać rodzinnie czy zawodowo i właściwie nic nas nie ogranicza, oczywiście oprócz zasobów finansowych, które, nie łudźmy się, zdecydowanie łatwiej pozyskać. Mamy możliwość pracy stacjonarnej, ale również zdalnej, która przyczynia się do zachowania balansu pomiędzy wykonywaniem swoich obowiązków a realizacją pasji i marzeń.

Jednocześnie jednak warto zwrócić uwagę, że pełen wachlarz możliwości oznacza, że istnieje niezliczona ilość odpowiedzi na pytania, kogo poślubić, gdzie mieszkać i jaką karierę robić. Jak zatem znaleźć te właściwe? Eric Jorgenson, autor książki „The Almanack of Naval Ravikant: A Guide to Wealth and Happiness”, uważa, że przy podejmowaniu ważnych decyzji warto stosować odpowiednie zasady. Ludzki mózg nie jest jeszcze do końca przystosowany do radzenia sobie w środowisku bogatym w opcje. Dlatego też łatwo jest się zablokować na długi czas. Rozpoczęcie związku może zobowiązać Cię do realizacji projektu, który będzie trwał pięć lat lub dłużej.

Decyzja o zmianie miasta i przyjęciu konkretnej pracy może zmienić bieg całej Twojej kariery. Jeśli podejmiesz niewłaściwe decyzje, możesz stracić mnóstwo czasu, ale również energii i poczucia własnej wartości. Życiowe decyzje wiąże się z długofalowymi konsekwencjami, które mogą ciągnąć się za nami przez lata. Świadomość tego faktu przyczynia się do tego, że w naszej głowie pojawia się znak naszych czasów: presja. Właśnie dlatego rozwiązaniem wszelkich problemów może okazać się heurystyczne podejście.

Na czym ono polega? To proste: jeśli nie masz pewności, to odpowiedź zawsze brzmi: „nie”. I być może nie zawsze będziemy mieli całkowitą pewność, że dokonaliśmy odpowiedniego wyboru, jednakże chodzi o to, by po prostu zaufać swoim wątpliwościom. Jest to prosta, ale niezwykle skuteczna zasada, która pozwoli oszczędzić bezsensownego trudu, rozczarowania i poczucia straconych lat.

Dobra reputacja – Twój nieoceniony atut


Pomnażanie majątku kojarzy się z pomnażaniem kapitału, który posiadamy. Tymczasem prawdziwa potęga bogactwa umysłowego tkwi w nieposzlakowanej opinii. Dobra reputacja świadczy o tym, że jesteśmy godni zaufania. Aby na nią zapracować, należy nawiązywać długotrwałe relacje, w których kluczową rolę odgrywają przywiązanie i lojalność. Doskonałym przykładem są tutaj wieloletnie przyjaźnie, w których panuje zasada nieograniczonego, wzajemnego zaufania.

Eric Jorgenson w swojej książce „The Almanack of Naval Ravikant: A Guide to Wealth and Happiness” pokazuje, że dobra reputacja jest jak długofalowa inwestycja – kiedy ludzie będą nam ufać, chętniej nam pomogą dojść tam, gdzie się wybieramy i wyciągną nas z ewentualnych opresji.


Streszczenia wszystkich książek opisywanych na blogu znajdują się w 'Fabryce wiedzy'. Znajdziesz w nich praktyczne wskazówki i rady, które możesz zastosować w swojej pracy, biznesie lub po prostu w życiu prywatnym. Aktualnie w 'Fabryce wiedzy' znajdziesz 576 streszczeń książek, a ich liczba zwiększa się z każdym tygodniem. Jeśli chcesz możesz wypróbować 'Fabrykę wiedzy' całkowicie za darmo. Wystarczy, że założysz darmowe konto użytkownika, a otrzymasz dostęp do wersji demo 'Fabryki wiedzy', która zawiera kilkanaście streszczeń książek. Zobaczysz też pełen katalog gotowych streszczeń książek biznesowych i samorozwojowych oraz dowiesz się jakie streszczenia wkrótce pojawią się w serwisie. Aby założyć darmowe konto użytkownika - kliknij tutaj.