Załóż darmowe konto użytkownika


Jak stać się doskonałym mówcą i rozmówcą

Wspinaj się po szczeblach słowa – recenzja książki Dale’a Carnegie

Wizja publicznego wystąpienia wywołuje ciarki na Twoich plecach? A czy wiesz, że umiejętność przemawiania, która porwie tłumy, jest podstawową zdolnością, którą powinien posiąść każdy, kto chce odnieść biznesowy i finansowy sukces? Jeżeli więc planujesz osiągnąć spektakularny sukces, obowiązkowym elementem winna być nauka tego, jak uczynić ze słowa jedną ze swoich największych mocy. Pomoże Ci w tym Dale Carnegie, a dokładniej jego książka o tym, jak stać się doskonałym mówcą, ale i rozmówcą.

Czy każda przemowa rządzi się swoimi prawami?


Z czym mogą kojarzyć się przemowy? Większości przywodzą na myśl stresującą konieczność, tymczasem każdy, kto pozna ich siłę, zrozumie, że z pomocą dobrze dobranych słów jest w stanie zjednać sobie ludzi. Można powiedzieć, że Dale Carnegie w swojej książce opiera przemowę na jej fundamentalnych filarach – niepodważalnej wiedzy, nastawienia się na niezrozumienie i krytykę, przygotowaniu i czasie. Każdy z tych elementów stanowi klucz do słownego sukcesu. Jak je wszystkie połączyć?

Otóż sprawa jest niezwykle prosta – przede wszystkim nigdy nie można mówić o czymś, o czym nie ma się zielonego pojęcia. Fizyk prawiący trzy po trzy o filozofii nigdy nie trafi do tłumu, ale jeśli zechce go zaciekawić zasadami dynamiki Newtona, z pewnością osiągnie sukces, ponieważ będzie mówił z pasją, ale również zgodnie z naukową prawdę. Fizykę zostaw wiec fizykom, filozofowanie – filozofom, a sam mów o czymś, na czym naprawdę się znasz. A co z resztą czynników, którymi powinien nauczyć się władać mówca doskonały?

Kontrargument, przygotowanie i czas to Twoja broń


Autor książki "Jak stać się doskonałym mówcą i rozmówcą. Po szczeblach słowa" podkreśla, że na równi z wiedzą stać będzie nastawienie się na niezrozumienie. Nawet wśród rzeszy zwolenników znajdzie się jeden przeciwnik, któremu wybitnie nie przypadnie do gustu to, o czym mówisz. Każdy orator musi być więc o krok przed tłumem i zawczasu przygotować kulturalne, aczkolwiek sensowne argumenty.

Jak widać, popis krasomówczy to nie tylko wygłaszanie swoich racji z mównicy, ale również przygotowanie się do konwersacji ze słuchaczami. A skoro już mowa o przygotowaniu, to warto wiedzieć, że Dale Carnegie za optymalny czas na opracowanie przemowy uważa aż 7 dni. Ten proces powinien obejmować nie tylko samo napisanie treści wystąpienia publicznego, ale również obiektywną ocenę, której podejmie się ktoś, kto spojrzy na oratorski całokształt świeżym okiem.

Sekret dobrego przekazu uczyni Cię mówcą doskonałym


Dobry przekaz to ostatnia broń, która uczyni Cię mówcą doskonałym. Warto wiedzieć, że kryje się w nim zarówno wiedza, przygotowanie i czas, ale przede wszystkim odpowiedni dobór słów, uwzględnienie aspektu psychologicznego oraz dostosowanie treści do wieku, poziomu i upodobań słuchaczy. Mimo wielu zasad i gotowych schematów konstrukcyjnych nie ma jednego uniwersalnego sposobu na napisanie przemówienia, każde z nich jest wyjątkowe, indywidualne i dedykowane określonej grupie osób.

O tym, czy jesteś dobrym mówcą i rozmówcą, decyduje nie tylko Twoje przygotowanie, ale również umiejętność przekazania emocji – możesz być jednym z najbardziej cenionych na świecie biznesmenów, ale nadal jesteś takim samym człowiekiem, jak ludzie, których spotykasz na swojej drodze. Naucz się do nich trafiać z Dale’m Carnegie i koniecznie przeczytaj książkę "Jak stać się doskonałym mówcą i rozmówcą. Po szczeblach słowa".


Streszczenia wszystkich książek opisywanych na blogu znajdują się w 'Fabryce wiedzy'. Znajdziesz w nich praktyczne wskazówki i rady, które możesz zastosować w swojej pracy, biznesie lub po prostu w życiu prywatnym. Aktualnie w 'Fabryce wiedzy' znajdziesz 576 streszczeń książek, a ich liczba zwiększa się z każdym tygodniem. Jeśli chcesz możesz wypróbować 'Fabrykę wiedzy' całkowicie za darmo. Wystarczy, że założysz darmowe konto użytkownika, a otrzymasz dostęp do wersji demo 'Fabryki wiedzy', która zawiera kilkanaście streszczeń książek. Zobaczysz też pełen katalog gotowych streszczeń książek biznesowych i samorozwojowych oraz dowiesz się jakie streszczenia wkrótce pojawią się w serwisie. Aby założyć darmowe konto użytkownika - kliknij tutaj.