Załóż darmowe konto użytkownika


Odważni wygrywają

Działaj jak żołnierz i osiągaj sukces

Mahatma Gandhi napisał kiedyś: „Używajcie broni, jeśli jej użyć musicie”. Okazuje się jednak, że ową bronią nie są wyłącznie środki bojowe, ale również techniki wojskowe, które można wykorzystać zarówno na froncie, jak i w życiu zawodowym czy prywatnym. Można o nich przeczytać w książce „Odważni wygrywają. Lekcje życia i przywództwa od członków sił specjalnych SAS”, która jest zbiorem doświadczeń byłych żołnierzy.

Lekcja życia po żołniersku


Nie od dziś wiadomo, że w życiu, podobnie jak na wojnie, liczy się przede wszystkim przemyślana strategia. Doskonale zdają sobie z tego sprawę żołnierze sił specjalnych, którzy w swojej pracy wyjątkowo rzadko uciekali się do przemocy, najpierw posiłkując się siłą pracy zespołowej, potęgą organizacji, umiejętnością logicznego myślenia oraz zdolnością perfekcyjnego planowania. Ich doświadczenie nie bierze się jednak znikąd – to wynik ekstremalnej selekcji fizycznej i psychicznej, podczas której zostają wybrani najlepsi z najlepszych.

Okazuje się jednak, że byli żołnierze powinni być dla nas nie tylko inspiracją, ale również źródłem cennej wiedzy, którą można wykorzystać w życiu codziennym. Czego się można od nich nauczyć? Na przykład tego, jak ważne jest doskonalenie swoich umiejętności, które pozwoli osiągnąć perfekcję w danej dziedzinie i nigdy nie popełniać błędów, za który z pewnością przyjdzie zapłacić.

Autorzy książki „Odważni wygrywają. Lekcje życia i przywództwa od członków sił specjalnych SAS” powinni być wzorem również dla korporacyjnych struktur, a niniejsza pozycja czytelnicza powinna być obowiązkową lekturą wszystkich tych, którzy chcą być dobrym liderem czy też pragną należycie zarządzać firmą i pracownikami. Znajdzie się tu również cenna lekcja o sile pracy zespołowej i o tym, jak wykrzesać z grupy dobrze dobranych ludzi ich zawodowy potencjał.

Anthony Middleton i Colin Maclachlan pokazują także, jak ważna jest życiowa pokora, która wielokrotnie okazała się jedynym słusznym zachowaniem na trudnych misjach. Do sukcesu z pewnością nie doprowadzi pięcie się na piedestał, ale bezpieczne pozostawanie w cieniu. Wszyscy, którzy chcą dojść daleko, powinni odsunąć na bok emocje, raz na zawsze pożegnać strach, a przede wszystkim pozbyć się przerośniętego ego.

Po drodze z konfliktem


A co zrobić, jeśli „coś” pójdzie nie tak? Konflikty to codzienność żołnierzy, ale również chleb powszedni w życiu prywatnym i zawodowym. Jak sobie z nimi radzić? Przede wszystkim należy zachować spokój, bo w końcu tylko spokój nas uratuje. To dobry moment na czerpanie korzyści z umiejętności wspomnianego wcześniej odsunięcia emocji na bok. Wypominanie czy też „pranie brudów” donikąd nie prowadzi, dlatego warto je zastąpić spokojną rozmową, w której każda ze stron przedstawi swoje zastrzeżenia i ewentualne propozycje rozwiązania konfliktu.

Warto docenić tutaj sztukę kompromisu – nie można w końcu oczekiwać, że rozwiązanie sporu będzie zgodne z tym, czego oczekuje wyłącznie jedna strona. Autorzy niniejszej pozycji czytelniczej piszą jasno: kluczową rolę odgrywa tutaj czas. Konflikty należy rozwiązywać bezzwłocznie, a podstawą tego procesu jest dobra komunikacja, którą należy oprzeć na faktach, nie na domysłach.

Należy w tym miejscu skupić się na tajemnicy skutecznej komunikacji. Podstawą sukcesu jest rzetelny przepływ informacji. Nie można pozostawić miejsca na niedomówienia, a ten fakt dotyczy zarówno momentu omawiania szczegółów danego projektu, jak i chwili, w której cały zespół pochyla się nad efektami swojej pracy. Dzielenie się wiedzą i wspólna analiza spostrzeżeń pozwoli zaangażować się w problem, ale będzie również cenną lekcją na przyszłość.

Jedno z najważniejszych przesłań tej książki brzmi: „oddychaj, przekalibruj się, działaj”. Ten schemat uratował życie wielu żołnierzom, a na co dzień może być metodą, dzięki której każdy może działać sprawniej i poczuć się pewniej w tym, co robi. Racjonalne myślenie, logika, planowanie i organizacja – to właśnie pod tymi pojęciami kryje się sukces żołnierzy SAS i Twoja siła.


Streszczenia wszystkich książek opisywanych na blogu znajdują się w 'Fabryce wiedzy'. Znajdziesz w nich praktyczne wskazówki i rady, które możesz zastosować w swojej pracy, biznesie lub po prostu w życiu prywatnym. Aktualnie w 'Fabryce wiedzy' znajdziesz 576 streszczeń książek, a ich liczba zwiększa się z każdym tygodniem. Jeśli chcesz możesz wypróbować 'Fabrykę wiedzy' całkowicie za darmo. Wystarczy, że założysz darmowe konto użytkownika, a otrzymasz dostęp do wersji demo 'Fabryki wiedzy', która zawiera kilkanaście streszczeń książek. Zobaczysz też pełen katalog gotowych streszczeń książek biznesowych i samorozwojowych oraz dowiesz się jakie streszczenia wkrótce pojawią się w serwisie. Aby założyć darmowe konto użytkownika - kliknij tutaj.