Załóż darmowe konto użytkownika


Remote. Pracuj zdalnie, biuro jest zbędne

Nie ograniczaj się - pracuj zdalnie!

Model pracy zdalnej od czasów pandemii koronawirusa stał się niezwykle popularny, a osoby, które miały wątpliwości co do jego efektywności, miały okazję ostatecznie je rozwiać. Mimo tego, że trudne chwile izolacji są już dawno za nami, to wielu pracowników nie wróciło już do biur. O słuszności tej decyzji mogą utwierdzić się osoby, które sięgną po książkę: „Remote. Pracuj zdalnie, biuro jest zbędne” autorstwa Jasona Frieda i Davida Heinemeiera Hanssona.

Czy praca zdalna może być produktywna?


Wiele osób zastanawia się nad tym, czy znajdzie w sobie pokłady samodyscypliny, które pozwolą na sumienne wykonywanie obowiązków wtedy, kiedy czujne oko szefa stale nie kontroluje ich postępów. Tymczasem, jak twierdzą autorzy książki „Remote. Pracuj zdalnie, biuro jest zbędne”, to właśnie brak rozpraszających czynników biurowych przyczynia się do tego, że więcej czasu można poświęcić na wykonywanie powierzonych zadań, a nie zastanawianie się nad powodami, dla których kserokopiarka odmówiła posłuszeństwa.

Co więcej, wpływ na efektywność ma również poczucie obowiązku i własne ambicje zawodowe. Pracownicy zdalni doskonale zdają sobie sprawę, że muszą zdać raport z postępów w danych projektach, a fakt, że szef zapozna się z nimi mailowo, przyczynia się do braku miejsca na błędy, które mogą umknąć podczas szybkiej rozmowy w biurze. Obie strony są więc bardziej uważne, a przez to motywują się wzajemnie do pracy.

Należy pochylić się także nad czynnikiem ludzkim – w domowym gabinecie pracownik zdalny jest sam ze sobą i nawet jeśli w innym pomieszczeniu przebywają pozostali członkowie rodziny, to jednak ich obecność nie będzie tak rozpraszająca, jak na przykład chęć komunikacji z kolegami z pracy. Ileż to razy poranna kawka, krótka pogawędka w socjalnym czy też kolega pilnie potrzebujący pomocy sprawił, że cały grafik dnia odszedł w zapomnienie?

Jak widać, poza biurem skupienie uwagi może być jeszcze prostsze. Należy jednak w tym miejscu wspomnieć o tym, by samemu zatroszczyć się o higienę pracy. W godzinach pełnienia obowiązków można, co prawda, wypić pobudzającą kawę, ale nie warto nastawiać pralki między podpisywaniem faktur a odpisywaniem na maila. Czas na pracę to czas na pracę i ten fakt pod żadnym pozorem nie może podlegać nawet najmniejszemu przesuwaniu granic.

A skoro już o mailach mowa, to dobrze jest wyznaczyć sobie czas na kontakt z pozostałymi współpracownikami – dzięki temu istnieje szansa na to, że w napisaniu raportu nie będzie przeszkadzać nam chęć odświeżenia okienka z pocztą elektroniczną. Podczas pracy zdalnej należy stronić też od przeglądania mediów społecznościowych, a po telefon lepiej sięgać w określonych porach. Wyjątkiem są oczywiście pilne przypadki, w których bez pomocy osoby trzeciej nie można rzetelnie wykonać powierzonych obowiązków.

Dlaczego z treścią książki „Remote. Pracuj zdalnie, biuro jest zbędne” powinni zapoznać się przedsiębiorcy?


Warto jednak podkreślić, że książkę „Remote. Pracuj zdalnie, biuro jest zbędne” autorstwa Jasona Frieda i Davida Heinemeiera Hanssona powinni przeczytać nie tylko pracownicy, którzy chcą efektywnie pracować z domu, a także z każdego innego miejsca na świecie, ale również przedsiębiorcy. Często bowiem dzieje się tak, że podwładni wyrażają chęć zrezygnowania z biurowego modelu wypełniania swoich obowiązków zawodowych, ale ich pracodawcy nie wierzą w to, że ich praca będzie uczciwa i tak opłacalna, jak była dotąd.

Warto podkreślić, że umożliwienie swoim pracownikom zdalnego wykonywania obowiązków daje wielu firmom szansę na zatrzymanie w zespole tych najlepszych, najzdolniejszych, najbardziej zdeterminowanych i zdyscyplinowanych. Mimo braku fizycznego kontaktu pracownicy mogą pielęgnować relacje ze sobą oraz z klientami i to bez utraty ich jakości. Warto jednak pamiętać o tym, że ambicja czasem może okazać się zgubna – przedsiębiorcy powinni uczulić się bowiem na to, że pracownicy zdalni częściej popadają w pracoholizm i wypalają się zawodowo.

Nie zmienia to jednak faktu, że możliwość realizowania się zawodowo w zaciszu własnego domu może okazać się doskonałym sposobem na rozwijanie skrzydeł kariery, zachowanie balansu pomiędzy pracą a życiem prywatnym i zmniejszenie frustracji, spowodowanej między innymi typowo biurowymi problemami. Zdalne życie zawodowe, przy przestrzeganiu określonych zasad, może okazać się przepisem na sukces.


Streszczenia wszystkich książek opisywanych na blogu znajdują się w 'Fabryce wiedzy'. Znajdziesz w nich praktyczne wskazówki i rady, które możesz zastosować w swojej pracy, biznesie lub po prostu w życiu prywatnym. Aktualnie w 'Fabryce wiedzy' znajdziesz 586 streszczeń książek, a ich liczba zwiększa się z każdym tygodniem. Jeśli chcesz możesz wypróbować 'Fabrykę wiedzy' całkowicie za darmo. Wystarczy, że założysz darmowe konto użytkownika, a otrzymasz dostęp do wersji demo 'Fabryki wiedzy', która zawiera kilkanaście streszczeń książek. Zobaczysz też pełen katalog gotowych streszczeń książek biznesowych i samorozwojowych oraz dowiesz się jakie streszczenia wkrótce pojawią się w serwisie. Aby założyć darmowe konto użytkownika - kliknij tutaj.