Załóż darmowe konto użytkownika


Twórcza kradzież

Gdzie tkwi Twoja artystyczna kreatywność?

W każdym twórczym zawodzie potrzebna jest kreatywność. Jeśli piszesz książki, musisz mieć głowę pewną pomysłów i wiedzieć, gdzie zawiesić strzelbę Czechowa. Jeśli tworzysz muzykę, potrzebujesz nowatorskiego podejścia do pisania tekstów i opracowywania muzyki. Wszystkich artystów łączy jeszcze jedna cecha – udana inspiracja.

Najoryginalniejszy autentyk nie istnieje


Oryginalny oryginał to nie tylko pleonazm, ale przede wszystkim coś czego nie da się przedstawić publiczności, chyba że uwielbia iluzję. Większość artystów uważa, że ich dzieło jest niepowtarzalne i niepodrabialne, tymczasem Austin Kleon jasno wykazuje, że każdy twórca jest… złodziejem. Dlaczego? Autor książki „Twórcza kradzież. 10 przykazań kreatywności”, w której znajdziesz dziesięć przykazań kreatywności, jasno wskazuje, że absolutnie nie ma czegoś takiego jak całkowicie oryginalna sztuka.

Bez względu na to, jak artyści starają się nie inspirować innymi działami, jest to po prostu niewykonalne. Tak naprawdę współczesna sztuka jest tylko modyfikacją tego, co już istnieje. I rzeczywiście, z czasem pewni artyści stają się znani, a ich dzieła warte są grube miliony, jednak nawet Beatlesi zaczynali od coverów, aby zaistnieć, a dopiero potem zaczęli pisać i wykonywać własne utwory.

W kontekście muzyki właściwie w ogóle ciężko jest mówić o oryginalności – popularność artysty w wyjątkowo rzadkich przypadkach zależy od niezwykłego, niespotykanego głosu. Ich twórczość i tak jednak opiera się na trendach, które były, są lub ponownie wracają do łask, a także na inspiracji innymi muzykami. Podobnie jest zresztą z książkami – nawet oryginalne historie z zaskakującymi zwrotami akcji są wynikiem tego, że autor czerpał inspirację z innej powieści czy filmu.

Sekret sukcesu twórczości

Czy więc za każdym twórcą stoi umiejętność trudno wykrywalnego plagiatu? Niezupełnie. Autor książki „Twórcza kradzież. 10 przykazań kreatywności” wskazuje natomiast, że osoby, które zyskały rozpoznawalność, najczęściej zaczynały od tworzenia czegoś na pierwowzorze. Inspirowanie się nie jest niczym złym, choć tutaj także należy zachować umiar. Z czasem natomiast artyści modyfikują swoje dzieła na tyle, że w końcu znajdują własną drogę.

Ciężko jednak powiedzieć, że jest ona innowacyjna i niepowtarzalna – z pewnością jest inna, ale z równym przekonaniem można powiedzieć, że inni także będą czerpać z niej inspirację, w związku z czym z czasem stanie się powtarzalna. Austin Kleon wspomina o jeszcze jednym sekrecie sukcesu twórczości – na rzecz sztuki absolutnie nie powinno porzucać się własnego hobby. W innym wypadku można zatracić siebie, a zarazem motywację do pisania, malowania czy śpiewu.

Czego jeszcze dowiesz się z książki „Twórcza kradzież. 10 przykazań kreatywności”?


Autor tej kreatywnej książki odkrywa przed swoimi czytelnikami artystyczno-inspirujące karty: każdy artysta jest w pewnym stopniu złodziejem, a coś takiego, jak całkowicie oryginalna sztuka, zwyczajnie nie istnieje. W niniejszym poradniku można znaleźć jeszcze kilka cennych informacji. Jedną z nich jest wspomniany niedawno błąd, który popełnia wielu artystów, a który przekłada się na ich powodzenie.

Żaden twórca nie powinien porzucać swojego hobby i projektów pobocznych, gdy skupia się na sztuce. Dobrym pomysłem jest także podzielenie się swoją pracą. Dzięki temu można zyskać grono wiernych fanów, stać się bardziej rozpoznawalnym i zwiększyć swoje szanse na sukces. Warto także stworzyć sobie inspirującą przestrzeń do pracy.

Koniecznie należy jednak zachować coś w rodzaju art-balance i czasem jednak wyjść z domu. Na koniec autor podkreśla także, jak ważna jest umiejętność przyjmowania pochwał i krytyki. Oczywiście miło jest słuchać peanów na temat swoich dzieł, nie należy jednak zapominać, że równie ważne jest przyjęcie słów dezaprobaty. Należy potraktować je jako cenną lekcję.

Jak widać, żadna sztuka nie jest w pełni oryginalna. W dużym uproszczeniu można powiedzieć, że przecież wszyscy artyści kradną. Warto jednak robić to skutecznie – nie chodzi o kopiowanie, ale czerpanie inspiracji, naśladowanie zachowań, które przynoszą korzyści, a przede wszystkim o nieustanne odkrywanie własnej drogi. W ostatecznym rozrachunku każdy artysta wykorzystuje swoje wpływy do zainspirowania innych.


Streszczenia wszystkich książek opisywanych na blogu znajdują się w 'Fabryce wiedzy'. Znajdziesz w nich praktyczne wskazówki i rady, które możesz zastosować w swojej pracy, biznesie lub po prostu w życiu prywatnym. Aktualnie w 'Fabryce wiedzy' znajdziesz 576 streszczeń książek, a ich liczba zwiększa się z każdym tygodniem. Jeśli chcesz możesz wypróbować 'Fabrykę wiedzy' całkowicie za darmo. Wystarczy, że założysz darmowe konto użytkownika, a otrzymasz dostęp do wersji demo 'Fabryki wiedzy', która zawiera kilkanaście streszczeń książek. Zobaczysz też pełen katalog gotowych streszczeń książek biznesowych i samorozwojowych oraz dowiesz się jakie streszczenia wkrótce pojawią się w serwisie. Aby założyć darmowe konto użytkownika - kliknij tutaj.