Załóż darmowe konto użytkownika


Twórcze pisanie

Czytam i rozwijam twórcze pisanie

W jednym z ostatnich artykułów pisałam o tym, jak pisać, żeby ludzie chcieli kupować. Miałam tu na myśli książkę Artura Jabłońskiego przeznaczoną głównie dla copywriterów. Ciekawych pozycji czytelniczych, z których wiedzę mogą czerpać copywriterzy, pisarze i inni twórcy różnorodnych treści, jest jednak znacznie więcej. Pora, żebyś je poznał i dowiedział się, jak pisać teksty, które porwą tłumy, jak zostać autorem bestsellerowych powieści i jak nauczyć się kreatywności.

„Magia słów. Jak pisać teksty, które porwą tłumy”, Joanna Wrycza-Bekier


Na świecie nie ma czytelników, którzy lubią kolokwialne lanie wody. Właśnie z tego względu Joanna Wrycza-Bekier, autorka poradnika „Magia słów. Jak pisać teksty, które porwą tłumy”, ale również ceniona autorka książek odsłaniających tajemnicę pisania, tak wielką wagę poświęca konkretom słowa pisanego.

Osoby, które chcą zyskać popularność i zdobyć uznanie czytelników, powinny skupić się na pokazywaniu odbiorcom szczegółów, nazw, imion, kolorów, kształtów i zapachów. Wszystko to nie tylko doskonale zbuduje atmosferę, ale osadzi tekst w konkretnych realiach. Konkrety należy połączyć także z dynamizmem akcji, za który może odpowiadać między innymi użycie odpowiednich czasowników.

Joanna Wyrcza-Bekier podkreśla, że pisania można, a nawet trzeba się nauczyć. Nawet największy talent ubierania życia w słowa musiał kiedyś podszlifować warsztat. W tym wszystkim nie można jednak zapominać o byciu sobą i mówieniu własnym głosem – w tym tkwi całe piękno tekstów i książek, że ich autorzy ukazują własny punkt widzenia i swoje spojrzenie na świat.

„Szkoła twórczego pisania. Jak zostać autorem bestsellerowych powieści”, Joanna Wrycza-Bekier


Wskazówki Joanny Wrycza-Bekier można znaleźć również w innym jej poradniku pod tytułem „Szkoła twórczego pisania. Jak zostać autorem bestsellerowych powieści”. To książka skupiająca się przede wszystkim na warsztacie, czyli na konstruowaniu fabuły, sposobach prowadzenia narracji, planowaniu pisania i istocie pierwszego zdania w powieści.

Niemniej autorka poradnika porusza również codzienność życia osoby, która postanowiła poświęcić się pisaniu książek. Pokazuje, jak i gdzie pracuje pisarz, jak zaplanować pisanie, jak odnaleźć pisarskie „ja”, jak walczyć z blokadami, których wynikiem są jedynie puste kartki i jak wydać książkę. Z tą pozycją czytelniczą zdecydowanie powinny zapoznać się wszystkie te osoby, które planują debiut literacki – nieważne, czy mają już napisaną porywającą powieść, czy też dopiero zabierają się za jej tworzenie.

„The Practice: Shipping Creative Work”, Seth Goodin


Książka Setha Goodina to podejście do pisania w niezwykle praktycznym wydaniu. Osoby, które stawiają na chłonięcie skondensowanej, a jednocześnie nasyconej cennymi wskazówkami wiedzy, zdecydowanie powinny zapoznać się z tą pozycją czytelniczą. Autor poradnika „The Practice: Shipping Creative Work” pokazuje w niej, jak opracować drogę do twórczej doskonałości, jak znaleźć w sobie kreatywność i jak ją pielęgnować, a także co zrobić, by osiągnąć perfekcję, w której nie ma miejsca na blokady pisarskie.

Czytelnicy dowiedzą się również, jak i dlaczego zwiększać szansę na doskonałość i jak zarabiać na pisaniu. Robienie tego, co się kocha, nie oznacza przecież pracy za darmo. Seth Goodin podkreśla również istotę dokształcania się. Jak w każdej innej dziedzinie, gwarancja sukcesu jest nie tylko ambicja i wiara we własne możliwości, ale przede wszystkim znajomość tego, czemu poświęca się swoją karierę zawodową.

Jaka jest recepta na to, by stać się poczytnym autorem książki? Przede wszystkim należy pisać – trzeba przełamać swój strach i zacząć przelewać słowa na papier, a jednocześnie być wobec siebie krytycznym i nie poddawać się, jeśli stos nieudanych papierów jest zdecydowanie wyższy niż ilość pozycji, które odniosły sukces.

Każdy z nas musi zapracować na szczęście i nawet osoby z ogromnym talentem, które wydają po kilka książek rocznie, zaczynały od tego samego – od pasji, którą trzeba przekuć w pełnoetatową pracę, która w końcu przyniesie zysk i poczucie zawodowego spełnienia.


Streszczenia wszystkich książek opisywanych na blogu znajdują się w 'Fabryce wiedzy'. Znajdziesz w nich praktyczne wskazówki i rady, które możesz zastosować w swojej pracy, biznesie lub po prostu w życiu prywatnym. Aktualnie w 'Fabryce wiedzy' znajdziesz 576 streszczeń książek, a ich liczba zwiększa się z każdym tygodniem. Jeśli chcesz możesz wypróbować 'Fabrykę wiedzy' całkowicie za darmo. Wystarczy, że założysz darmowe konto użytkownika, a otrzymasz dostęp do wersji demo 'Fabryki wiedzy', która zawiera kilkanaście streszczeń książek. Zobaczysz też pełen katalog gotowych streszczeń książek biznesowych i samorozwojowych oraz dowiesz się jakie streszczenia wkrótce pojawią się w serwisie. Aby założyć darmowe konto użytkownika - kliknij tutaj.