Załóż darmowe konto użytkownika


Zrozumieć Bitcoina

Jak zrozumieć Bitcoina?

Dziś wartość Bitcoina wynosi lekko ponad 236 tysięcy złotych (w dniu pisania tego artykułu). Aż ciężko uwierzyć, że na początku swojej kariery notowania tej kryptowaluty nie przekraczały nawet jednej złotówki. Dziś Bitcoin to prawdziwa potęga, ale, aby zacząć czerpać z niego zyski, najpierw trzeba go zrozumieć. Może w tym pomóc książka napisana przez Roberta P. Murphy’ego oraz Silasa Barta.

Jak działa Bitcoin?


Dla wielu osób kryptowaluty to finansowa czarna magia. Aby zrozumieć Bitcoina, trzeba najpierw poznać mechanizm jego działania, który można przyrównać do wydobywania złóż złota. Podobnie jak ten metal szlachetny, tak złoża Bitcoina są ograniczone. Transakcje wymiany między użytkownikami opierają się na przekazaniu sobie tytułów własności do danej ilości kryptowaluty na zasadzie barteru, czyli za inne dobra lub usługi.

Nie da się jednak ukryć, że przeważającą część mechanizmu Bitcoina stanowi czynnik ludzki, który, jak powszechnie wiadomo, bywa najbardziej zawodny. Każda wartość jest bowiem chroniona przez tak zwany klucz prywatny, który nie ma nic wspólnego z imieniem, nazwiskiem, datą urodzenia czy jakąkolwiek inną informacja o właścicielu.

Ten brak powiązania sprawia, że praktycznie nie da się złamać zabezpieczenia, a jednocześnie jest źródłem kłopotów w sytuacji, w której właściciel Bitcoina zapomni klucza bądź zabierze tę tajemną wiedzę ze sobą do grobu – wartość niby jest, a tak naprawdę jej nie ma, bo nikt, nie potrafi czerpać z niej korzyści bez zabezpieczającego kodu.

Czy Bitcoin to bezpieczna inwestycja?


Ciekawą kwestią jest również zabezpieczenie kryptowaluty omawianej przez Roberta P. Murphy’ego oraz Silasa Barta przed podwójnym wydaniem. Każdy system ma oczywiście pewne luki, z których chętnie korzystają oszuści. Nieuczciwy sprzedawca, bazując na swoich umiejętnościach informatycznych, mógłby w tym samym czasie, w którym jeszcze jest fizycznie posiadaczem kryptowaluty, wysłać ją do dwóch różnych odbiorców, żeby podwoić swój zysk.

Ten proceder jest nielegalny, ale niezwykle opłacalny pod kątem finansowym. Oszuści mogą jednak zapomnieć o takiej możliwości, a wszystko za sprawą konieczności podania do wiadomości publicznej informacji o tym, że Bitcoiny zmieniły właściciela, pozwalając innym użytkownikom na zweryfikowanie całego procesu.

W czym tkwi prawdziwa magia Bitcoina?


Do pozyskiwania, a więc popularnego kopania Bitcoinów jest potrzebny wyłącznie komputer z odpowiednią mocą obliczeniową. Cała akcja nie polega bowiem na opieraniu się o własne zdolności matematyczne czy też przeprowadzaniu skomplikowanych analiz technicznych – tak naprawdę wystarczy dobry sprzęt. Ten fakt sprawdza, że w kryptowalutę może zainwestować praktycznie każdy, kto chce w ten sposób się bogacić. W teorii niepotrzebna jest żadna tajemna wiedza ani znajomość procesów, które są nieodłącznym elementem przykładowej giełdy.

Bitcoin stał się również niejako przeciwnikiem rządów na całym świecie. Po raz pierwszy w historii współczesnej ekonomii mamy do czynienia z sytuacją, w której jakikolwiek pieniądz nie zależy już od osób decyzyjnych w państwie. Szalejąca inflacja, o której „rozmawialiśmy” kilka tygodni temu, nie ma najmniejszego znaczenia dla Bitcoina.

Prognozuje się, że to właśnie Bitcoiny mogą w przyszłości stać się najbezpieczniejszym i najbardziej opłacalnym środkiem płatniczym. Kryptowaluta, zwana również złotem naszych czasów, zrewolucjonizowała świat finansowy, dając wszystkim możliwość zajęcia się swoim portfelem indywidualnym osobiście, a nie przy bacznej obserwacji i wyłącznej decyzyjności rządu.

Technologiczni sceptycy nie wykazują się zrozumieniem dla światowego zachłyśnięcia Bitcoinem, tymczasem trzeba przyznać, że waluta naszych czasów daje nam szereg nowych możliwości, które warto wykorzystać. Ekonomiczno-informatyczny duet, składający się z Roberta P. Murphy’ego oraz Silasa Barta udowadnia w swojej książce „Zrozumieć Bitcoina”, że świat kryptowalut, choć na pierwszy rzut oka skomplikowany, przyciąga niezależnością i możliwością bogacenia się bez opracowywania skomplikowanych strategii inwestycyjnych.


Streszczenia wszystkich książek opisywanych na blogu znajdują się w 'Fabryce wiedzy'. Znajdziesz w nich praktyczne wskazówki i rady, które możesz zastosować w swojej pracy, biznesie lub po prostu w życiu prywatnym. Aktualnie w 'Fabryce wiedzy' znajdziesz 581 streszczeń książek, a ich liczba zwiększa się z każdym tygodniem. Jeśli chcesz możesz wypróbować 'Fabrykę wiedzy' całkowicie za darmo. Wystarczy, że założysz darmowe konto użytkownika, a otrzymasz dostęp do wersji demo 'Fabryki wiedzy', która zawiera kilkanaście streszczeń książek. Zobaczysz też pełen katalog gotowych streszczeń książek biznesowych i samorozwojowych oraz dowiesz się jakie streszczenia wkrótce pojawią się w serwisie. Aby założyć darmowe konto użytkownika - kliknij tutaj.