Załóż darmowe konto użytkownika


Decyduj!

O tym jak podejmować jeszcze lepsze decyzje

Co blokuje Cię przed podejmowaniem decyzji? Nie chodzi wyłącznie o ryzyko pomyłki. Chip i Dan Heath, autorzy książki „Decyduj! Jak podejmować lepsze decyzje w życiu i pracy” wyróżniają trzy podstawowe czynniki. Zalicza się do nich wąski wgląd w nasze problemy, krótkotrwałe emocje i zbytnia pewność siebie w przewidywaniu przyszłości. Dzięki lekturze tego poradnika dowiesz się, jak podejmować lepsze decyzje. Gotowy? Zaczynamy!

Nikomu chyba nie trzeba tłumaczyć, dlaczego umiejętność dobrych wyborów jest tak ważna. W końcu stajemy przed nimi na co dzień i to nie tylko w prozaicznych kwestiach, takich jak decyzja o tym, co zjemy na śniadanie, ale przede wszystkim w istotnych sprawach, mających ogromny wpływ na naszą przyszłość.

Przeszkodą okazują się jednak wspomniane wcześniej nieposzerzone horyzonty myślowe, sentyment do poprzednich wyborów oraz krótkotrwałe emocje. Oto sposoby, dzięki którym możesz zażegnać te ograniczenia:

• Wąskie spojrzenie na skutki decyzji – kluczową kwestią jest tutaj tak zwany multitracking, czyli aktywne testowanie kilku opcji jednocześnie. Nie ograniczaj się do rozpatrywania przyszłości na podstawie wyłącznie jednej możliwości. Testuj inne wybory, poznawaj opinie, porozmawiaj z kimś, kto stanął przed podobnym dylematem.

• Kierowanie się krótkotrwałymi emocjami – oczywiście ważne jest to, co czujesz, niemniej emocje często potrafią zaburzać trzeźwe spojrzenie na daną sytuację. Skup się na przyszłości, a zatem na długofalowych skutkach.

• Zbytnia pewność siebie – jeśli jednak o przyszłości już mowa, to warto pamiętać, żeby tutaj także zachować otwarty umysł. Myśl nie tylko o tym, jak chciałbyś, aby wyglądały najbliższe miesiące czy lata, ale także o innych możliwościach, do których może doprowadzić dana decyzja.

Dzięki tym trzem czynnikom zachowasz równowagę pomiędzy rozsądnym spojrzeniem a własnymi pragnieniami. Nie zmienia to jednak faktu, że powinieneś być przygotowany również na to, że nie wszystko będzie takie, jak założysz sobie podczas podejmowania decyzji.

Jak przygotować się na konsekwencje własnych decyzji?


Nawet jeśli zastosujesz się do powyższych porad, nikt nie da Ci gwarancji, że wszystko pójdzie po Twojej myśli. Największym problemem, który potęguje porażkę, jest najczęściej rozpatrywanie wyłącznie jednej konsekwencji. Tymczasem pod uwagę należy wziąć zarówno najlepsze, jak i najgorsze możliwości. Dzięki temu będziesz przygotowany na różne opcje i nie zaskoczą Cię nieprzewidziane wcześniej sytuacje.

Jak podkreślają autorzy książki „Decyduj! Jak podejmować lepsze decyzje w życiu i pracy”, dobrym pomysłem jest również znalezienie czynnika bezpieczeństwa. Przygotuj sobie plan awaryjny, opracuj różne strategie, które na bieżąco umożliwią Ci kontrolowanie oraz reakcję w nieprzewidzianych sytuacjach. Należy także mierzyć siły na zamiary – podejmuj decyzję wprost proporcjonalnie do swoich możliwości i zostaw sobie pewien margines błędu, który będzie Twoim kolejnym zabezpieczeniem.

Czego jeszcze dowiesz się z książki „Decyduj! Jak podejmować lepsze decyzje w życiu i pracy”?


Tak naprawdę Chip Heath i Dan Heath rozkładają podejmowanie decyzji na czynniki pierwsze. Poruszają kwestie związane z omówionymi ograniczeniami oraz podpowiadają, jak dobrze przygotować się na konsekwencje własnych decyzji. Pochylają się również nad takim zagadnieniami, jak obiektywne przeanalizowanie sytuacji, przygotowanie argumentów popierających różne możliwości czy też postawienie się w roli adwokata diabła i znalezienie słabych stron danego wyboru.

Czy masz alternatywne możliwości wyboru? Co powinieneś zrobić, aby uniknąć podejmowania decyzji wyłącznie na podstawie sentymentów? Jak możesz powstrzymać chwilowe emocje przed stanięciem na drodze do mądrej decyzji? Czy możliwe jest przygotowanie się na złe skutki własnych wyborów? Tego wszystkiego dowiesz się z książki „Decyduj! Jak podejmować lepsze decyzje w życiu i pracy”, której streszczenie znajdziesz w ‘Fabryce wiedzy’. Nie czekaj – naucz się podejmować dobre decyzje!


Streszczenia wszystkich książek opisywanych na blogu znajdują się w 'Fabryce wiedzy'. Znajdziesz w nich praktyczne wskazówki i rady, które możesz zastosować w swojej pracy, biznesie lub po prostu w życiu prywatnym. Aktualnie w 'Fabryce wiedzy' znajdziesz 581 streszczeń książek, a ich liczba zwiększa się z każdym tygodniem. Jeśli chcesz możesz wypróbować 'Fabrykę wiedzy' całkowicie za darmo. Wystarczy, że założysz darmowe konto użytkownika, a otrzymasz dostęp do wersji demo 'Fabryki wiedzy', która zawiera kilkanaście streszczeń książek. Zobaczysz też pełen katalog gotowych streszczeń książek biznesowych i samorozwojowych oraz dowiesz się jakie streszczenia wkrótce pojawią się w serwisie. Aby założyć darmowe konto użytkownika - kliknij tutaj.