Załóż darmowe konto użytkownika


Ego to Twój wróg

Ogarnij swoje ego!

Zdrowy egoizm to nic złego, jednak warto pamiętać o tym, że poskromienie naszej dumy jest jednym z najważniejszych kroków na drodze do sukcesu w życiu. To właśnie dzięki temu z jednej strony jesteśmy w stanie zaangażować się w rywalizację i pokazać innym nasze mocne strony. Jednakże z drugiej strony nie sposób nie zauważyć, że osoby, którym udało się zrealizować swoje cele, często mają problem z nadmiernym ego. O tym, jak znaleźć balans, pisze Ryan Holiday. Dlaczego warto przeczytać książkę: „Ego to Twój wróg”?

Jaka jest różnica pomiędzy ego a ambicją?


Któż z nas nie chciałby cieszyć się uznaniem? Jak pisze w swojej książce „Ego to Twój wróg” Ryan Holiday zdobycie uznania powinno wynikać z osiągnięcia sukcesu, a nie z bycia znanym z niczego. A jeśli już uda się nam zrealizować swoje cele, to lepiej nie wykorzystywać ich do realizacji egoistycznych pragnień, tak jak to zrobił to na przykład były prezydent USA Ulysses S. Grant.

To znany generał armii amerykańskiej, który postanowił startować w wyborach i wygrał je, nie mając zielonego pojęcia o polityce. Czy można mówić o zadowoleniu narodu z takiego przywódcy? Jego zwolennicy z pewnością odpowiedzą, że tak, jednakże, pragnienie zdobycia najwyższego urzędu politycznego pomimo braku doświadczenia czyni z Granta idealny przykład egoisty.

Tymczasem ambicja, w przeciwieństwie do ego, opiera się na solidnym fundamencie rzeczywistych osiągnięć. Tutaj podobnie sięgnijmy po wojskowy przykład, tym razem jednak pochylmy się nad sylwetką kolegi po fachu Granta, a mianowicie Tecumseha Shermana. On także odnosił sukcesy na swoim stanowisku, ale w przeciwieństwie do Granta nie był egoistą.

W momencie, w którym egoistyczni dowódcy wojskowi parli do władzy pod koniec drugiej kadencji Abrahama Linkolna, Sherman nie był zainteresowany tą drogą. Wiedział bowiem, że jest najlepszy w swojej dziedzinie i był zdeterminowany, by iść naprzód i to bez skupiania się na zdobywaniu uznania. Jak widać, podczas gdy egoiści gonią za sławą, ludzie ambitni kierują się chęcią doskonalenia bez względu na gratulacje i uznanie.

Jak okiełznać swojego ego?


Nie sposób nie zauważyć, że osoby, które mają skłonność do egoizmu, utrudniają życie także samym sobie. Przekonanie o tym, że nikt nie wykona lepiej danej pracy od nas, doprowadza do przemęczenia, przepracowania i ciągłego poczucia odpowiedzialności, która przekłada się na stres, a nawet wypalenie zawodowe. Jeśli dostrzeżemy problem z zaufaniem do kolegów z zespołu lub współpracowników, należy jak najszybciej zareagować.

Jak? Szybko ukrócając ten proceder i obdarzając innych zaufaniem. Na takim postępowaniu skorzysta cały zespół. Kolejnym momentem, w którym warto popracować nad własnym ego, jest chwila pięcia się w górę po szczeblach drabiny. Stanowiska menadżerskie sprzyjają przekonaniu o własnej wyższości, a tymczasem najważniejszym zadaniem kierownika jest ogarnięcie zespołu, ale też okazywanie uznania współpracownikom.

Często bowiem osoby z wysokim ego mają problem z zamianą ról – oczekują pochwał, podczas gdy sami powinni obdarowywać nimi innych. W takiej sytuacji warto szczególnie przyłożyć się do budowania zaufania i poczucia szacunku dla pracy innych. Dzięki temu każdy członek zespołu poczuje się wystarczający, a menadżer nauczy się akceptować rzeczywisty obraz swojej osoby.

Czego jeszcze dowiesz się z książki: „Ego to Twój wróg”?


Co ciekawe, Ryan Holiday w książce „Ego to Twój wróg” pokazuje także, jak odbudować swoje ego. Właśnie dlatego jest to uniwersalna pozycja czytelnicza, po którą mogą sięgnąć osoby borykające się z nadmierną pewnością siebie, jak i te, które mają problem z uwierzeniem we własne możliwości. Autor pokazuje także, że duma czyni nas głuchymi na ostrzeżenia i ślepymi na rzeczy, które moglibyśmy poprawić, a także mówi, co zrobić, gdy damy z siebie wszystko, a coś nam nie wyjdzie.

Nasze ego potrafi być mocną stroną, ale również przeszkodą w rozwoju. Właśnie dlatego warto określić, w którym miejscu stoimy i jakie kroki powinniśmy poczynić, aby zachować balans pomiędzy dumą i pewnością siebie. Pomocna może okazać się książka „Ego to Twój wróg”, ale również inne pozycje czytelnicze, które znajdziesz w naszej ‘Fabryce wiedzy’.


Streszczenia wszystkich książek opisywanych na blogu znajdują się w 'Fabryce wiedzy'. Znajdziesz w nich praktyczne wskazówki i rady, które możesz zastosować w swojej pracy, biznesie lub po prostu w życiu prywatnym. Aktualnie w 'Fabryce wiedzy' znajdziesz 576 streszczeń książek, a ich liczba zwiększa się z każdym tygodniem. Jeśli chcesz możesz wypróbować 'Fabrykę wiedzy' całkowicie za darmo. Wystarczy, że założysz darmowe konto użytkownika, a otrzymasz dostęp do wersji demo 'Fabryki wiedzy', która zawiera kilkanaście streszczeń książek. Zobaczysz też pełen katalog gotowych streszczeń książek biznesowych i samorozwojowych oraz dowiesz się jakie streszczenia wkrótce pojawią się w serwisie. Aby założyć darmowe konto użytkownika - kliknij tutaj.