Załóż darmowe konto użytkownika


Inteligentny inwestor

Inteligentny inwestor czyli jak inwestować w wartość

W dobie wciąż postępującego kryzysu gospodarczego wydawać by się mogło, że podejmowanie ryzykownych kroków, do których wielu z nas zalicza także inwestowanie, jest po prostu nieodpowiedzialne. Tymczasem ten sposób na pomnażanie pieniędzy może być niezwykle intratny nawet w tych trudnych czasach, z którymi przyszło nam się zmierzyć. W tej kwestii warto „posłuchać” Benjamina Grahama – człowieka, który zbił fortunę po finansowym krachu z 1929 roku i który napisał najlepszą książkę o inwestowaniu w wartość czyli „Inteligentny inwestor”.

Trzy zasady inteligentnego inwestora


Wielu początkujących inwestorów zadaje sobie pytanie, jak postępować tak, aby odnotować na swoim koncie same zyski? Oczywiście nawet zastosowanie się do absolutnie wszystkich reguł gry nie jest gwarancją sukcesu, niemniej warto poznać trzy podstawowe zasady, dzięki którym inwestycyjna przyszłość może zacząć jawić się w jasnych barwach. Zasady te w swojej książce „Inteligentny inwestor. Najlepsza książka o inwestowaniu wartościowym” opisał Benjamin Graham.

Pierwszą z nich jest analizowanie długoterminowego rozwoju i zapoznanie się z zasadami prowadzenia interesów. Jeśli więc zastanawiasz się nad zakupem akcji danego przedsiębiorstwa, powinieneś poznać strategię jego działania i na chłodno ocenić, czy ich plan rozwojowy rzeczywiście może okazać się dobrą inwestycją.

Warto także pamiętać o tym, że długoterminowa wartość akcji nie jest arbitralna. To czynnik, który w głównej mierze zależy od tego, jak dobrze radzi sobie dana firma. Nie sposób więc nie zwrócić uwagi na fakt, że, obok zapoznania się ze strategią firmy, warto zaznajomić się również z jej strukturą finansową, wszak to przede wszystkim od niej będzie zależeć to, czy przedsiębiorstwo będzie regularnie wypłacało dywidendy.

Benjamin Graham przestrzega również przed pochylaniem się nad krótkoterminowymi zyskami. Inwestor musi myśleć długofalową, ponieważ tylko to może przynieść mu satysfakcjonujący zysk i wziąć udział w giełdowej grze i naprawdę duże pieniądze. Możliwość szybkiego zarobienia dużej gotówki być może jest niezwykle kusząca, niemniej warto pamiętać, że im krótszy okres oczekiwania na zysk, tym większe ryzyko rozczarowania i stracenia sporej części zasobów inwestycyjnych.

Czego jeszcze dowiesz się z książki Benjamina Grahama?


Autor książki „Inteligentny inwestor. Najlepsza książka o inwestowaniu wartościowym” podkreśla, że inteligentny inwestor nigdy się nie spieszy. Pochopne decyzje często bywają zgubne, dlatego też lepiej poczekać z dokonaniem ostatecznego wyboru. Najbardziej racjonalnym rozwiązaniem jest przeanalizowanie długoterminowej wartości firmy lub też innej inwestycji. Dzięki temu możliwe jest zmniejszenie ryzyka i dokonanie chłodnej kalkulacji, która jest przecież kluczem do zyskownego sukcesu.

A co z podążaniem za rynkowymi lub inwestorskimi trendami? To duży błąd. Rynek bywa kapryśny i nieprzewidywalny, dlatego rezultaty inwestycji podjętych dzięki popularnej fali może okazać się sporym rozczarowaniem. Nie inaczej jest z inspirowaniem się decyzjami, które podejmują „koledzy po fachu” – wielu z nich nie wykazuje się należytym sprytem i ostrożnością, a jeśli przyjmiesz ich strategię, również trafisz do grupy nadmiernie ufnych ryzykantów.

Jak podkreśla autor książki pod tytułem: „Inteligentny inwestor. Najlepsza książka o inwestowaniu wartościowym”, należy pamiętać o postępowaniu zgodnie z zaplanowaną formułą – wtedy cały proces będzie zdecydowanie prostszy. Warto w tym miejscu wspomnieć również o wypracowaniu własnej drogi. W inwestowaniu bowiem nie chodzi o to, aby kierować się wzlotami i upadkami rynku, ale własnym rozumem.

Zastosowanie wskazówek Benjamina Grahama może być satysfakcjonującym początkiem inwestycyjnej przygody. A jeśli chcesz zagościć na giełdzie na dłużej, powinieneś zapoznać się z treścią innych poradników dotyczących inwestowania, których przydatne streszczenia znajdziesz w 'Fabryce wiedzy'.


Streszczenia wszystkich książek opisywanych na blogu znajdują się w 'Fabryce wiedzy'. Znajdziesz w nich praktyczne wskazówki i rady, które możesz zastosować w swojej pracy, biznesie lub po prostu w życiu prywatnym. Aktualnie w 'Fabryce wiedzy' znajdziesz 576 streszczeń książek, a ich liczba zwiększa się z każdym tygodniem. Jeśli chcesz możesz wypróbować 'Fabrykę wiedzy' całkowicie za darmo. Wystarczy, że założysz darmowe konto użytkownika, a otrzymasz dostęp do wersji demo 'Fabryki wiedzy', która zawiera kilkanaście streszczeń książek. Zobaczysz też pełen katalog gotowych streszczeń książek biznesowych i samorozwojowych oraz dowiesz się jakie streszczenia wkrótce pojawią się w serwisie. Aby założyć darmowe konto użytkownika - kliknij tutaj.