Załóż darmowe konto użytkownika


Przywództwo wyższego stopnia

Zarządzanie ludźmi po ludzku z Kenem Blanchardem

Zarządzanie ludźmi to nie lada sztuka, o czym świadczą zarówno doświadczenia biznesmenów, jak i mnogość lektur o tej tematyce, które są dostępne w naszej ‘Fabryce wiedzy’. Jedną z nich jest książka pod tytułem „Przywództwo wyższego stopnia. Blanchard o przywództwie i tworzeniu efektywnych organizacji”, będąca idealną propozycją dla osób, które chcą poznać różnorodne wskazówki, strategie i porady dotyczące właśnie zarządzania.

Przywództwo w kontekście wyższego dobra


Kwintesencją przywództwa jest dążenie do wyższego dobra, na które składają się cztery wartości: etyczne, dotyczące relacji międzyludzkich, ukierunkowania na sukces oraz rozwoju. Każda osoba, która staje przed zadaniem zarządzania ludźmi, w pierwszej kolejności musi pamiętać o konieczności postępowania zgodnie z zasadami moralnymi i podejmowanie decyzji w zgodzie z ze sobą, ale również z oczekiwaniami podwładnych.

Jeśli natomiast chodzi o relacje międzyludzkie, to należy tutaj pamiętać przede wszystkim o zasadach wzajemnego zaufania i szacunku – bez tego bowiem nie da się zbudować zespołu, w którym nie będzie żadnych „zgrzytów”. Obie strony, a więc zarówno przywódca, jak i jego współpracownicy muszą szanować poglądy innych, zapoznać się z ich opiniami i być otwartymi na ich przekonania. Dzięki temu możliwe jest funkcjonowanie bez konfliktów.

Kolejną kwestią jest ukierunkowanie na sukces. To właśnie on jest źródłem zysków i satysfakcji. Nie chodzi oczywiście o podążanie do celu za wszelką cenę, niemniej nie można nie zauważyć, że pięcie się na dawno wytyczony szczyt jest jedną z najwyższych wartości motywacyjnych. Źródłem sukcesu jest nie tylko determinacja, ale również, a może przede wszystkim zarządzanie dana organizacją.

Na samej górze tego przywódczego tortu znajduje się prawdziwa wisienka, a więc rozwój. Żaden członek zespołu nie powinien stać w miejscu i mowa tu nie tylko o pracownikach, ale również o samym liderze. Rozwój wszystkich pracowników, zadawanie pytań i wykazywanie się szczerym zainteresowaniem to również podstawy przywództwa, które prowadzi do intratnych, a przede wszystkim pomyślnych wyników.

Jak widać, przywództwo w kontekście wyższego dobra to działanie wielokierunkowe. Dobry lider nie zapomina więc o dbaniu zarówno o etykę zarządzania czy postępowanie zgodne z ogólnie przyjętymi zasadami moralnymi, ale również o trosce o prawidłowe relacje w zespole, ukierunkowanie na sukces, a także nieustanne samodoskonalenie i wsparcie rozwinięcia rozwojowych skrzydeł wśród swoich podwładnych.

Czego jeszcze dowiesz się z książki Kena Blancharda?


Ken Blanchard to ceniony na całym świecie autor bestsellerów poradnikowych w zakresie przywództwa i motywacji zawodowej. Jego sukces opiera się również na konsultacjach biznesowych – Blanchard doradzał międzynarodowym przedsiębiorstwom, wśród których znalazły się takie marki, jak Shell czy Merck. Nic więc dziwnego, że zarówno wielu dobrze prosperujących biznesmenów, jak i początkujących właścicieli firm chętnie korzysta z jego niemal złotych wskazówek.

Zapoznanie się z lekturą pod tytułem: „Przywództwo wyższego stopnia. Blanchard o przywództwie i tworzeniu efektywnych organizacji” pozwala na zdobycie wiedzy nie tylko w zakresie samego przywództwa, ale również w tworzeniu efektywnych organizacji. Czytelnicy mogą zapoznać się z tajnikami przywództwa sytuacyjnego, dowiedzieć się, jak walczyć z brakiem zaangażowania pracownika, poznać wagę niezależnego myślenia w kontekście przywództwa i poznać sposoby na radzenie sobie z obawami pracowników, dotyczącymi zmian w przedsiębiorstwie.

Podstawą przywództwa jest bieżące śledzenie postępów firmy i dostosowanie się do wymagań rynkowych. Niniejsza pozycja czytelnicza, która jest dostępna w Fabryce wiedzy, pokazuje, na czym właściwie powinno opierać się zarządzanie i na jakie strategie warto postawić. Dzięki tej lekturze początkujący i zaawansowani biznesmeni wydobędą potencjał ze swoich pracowników, zwalczą ich brak zaangażowania i przygotują na nadchodzące zmiany, które są przecież nieuniknione.


Streszczenia wszystkich książek opisywanych na blogu znajdują się w 'Fabryce wiedzy'. Znajdziesz w nich praktyczne wskazówki i rady, które możesz zastosować w swojej pracy, biznesie lub po prostu w życiu prywatnym. Aktualnie w 'Fabryce wiedzy' znajdziesz 576 streszczeń książek, a ich liczba zwiększa się z każdym tygodniem. Jeśli chcesz możesz wypróbować 'Fabrykę wiedzy' całkowicie za darmo. Wystarczy, że założysz darmowe konto użytkownika, a otrzymasz dostęp do wersji demo 'Fabryki wiedzy', która zawiera kilkanaście streszczeń książek. Zobaczysz też pełen katalog gotowych streszczeń książek biznesowych i samorozwojowych oraz dowiesz się jakie streszczenia wkrótce pojawią się w serwisie. Aby założyć darmowe konto użytkownika - kliknij tutaj.