Załóż darmowe konto użytkownika


Zacznij myśleć jak mnich

Dlaczego warto inspirować się życiem mnichów?

Ciągła pogoń za poczuciem spełnienia i osiągnięciem celu to dla większości ludzi część życia. Niestety spory odsetek z nich, zamiast osiągnięcia sukcesu w życiu prywatnym i zawodowym, spotyka się z zupełnym przeciwieństwem szczęścia – frustracją, stresem, presją i niezadowoleniem. Rozwiązaniem tego problemu może okazać się przestawienie myślenia na tryb pracy podobny temu, jakim pochwalić się mogą mieszkańcy zakonów. Więcej o tym pomyśle znajdziecie w książce: „Zacznij myśleć jak mnich”, której autorem jest Jay Shetty.

Jak myśli zakonnik?


Kluczowy w życiu każdego zakonnika jest fakt, że zna on swoje cele – jego codzienność jest więc podporządkowana wykonywaniu określonych zadań, które przybliżają go do spełnienia. Dużym atutem takiego postępowania jest możliwość osiągnięcia wysokiego poziomu samoświadomości. Co więcej, mnisi cechują się również ogromną empatią, która pozwala im nie tylko na wczucie się w sytuację innego człowieka, ale również zrozumienie, co druga osoba ma im do przekazania.

Jak twierdzi Jay Shetty w swojej książce „Zacznij myśleć jak mnich” każdy zakonnik charakteryzuje się również uporem i… cierpliwością. Osoby, które mają świadomość tego, jak ważne, ale też czasochłonne jest osiąganie danego celu, potrafią długo oczekiwać na osiągnięcie sukcesu. Warto wspomnieć także o pełnym skupieniu – mnisi absolutnie nie pozwalają na to, aby mniej pozytywne meandry, w które zawędruje umysł, pochłonęły ich bez reszty. Prostota codziennego funkcjonowania daje im możliwość pełnego skupienia się na tym, co naprawdę dla nich ważne.

Chcesz poczuć pełnię szczęścia? Spójrz na siebie inaczej!


Nikt nie spojrzy na nas tak krytycznie, jak my sami. Dopóki ta cecha pchnie nas do przodu i daje szansę na rozwój, ciężko dopatrywać się w takim postępowaniu czegoś niewłaściwego. Warto jednak wspomnieć o tym, że zbyt często próbujemy dopasować się do tego, za kogo chcemy być uważani w swoim otoczeniu. Świat podsuwa rozwiązania, wśród których szczególnie dużo jest elementów „recepty” na szczęście, od której odstępstwo może zostać potraktowane z niechęcią.

Nie ma oczywiście nic dziwnego w tym, że każdy z nas stara się wtopić w najbliższe otoczenie – konieczność poczucia przynależności jest przecież zupełnie naturalna. Niemniej czasem powinniśmy przystanąć na chwilę i rozważyć, czego rzeczywiście oczekujemy od życia. Czy zawsze będzie to dopasowanie się do grupy? W takim schemacie ciężko jest znaleźć miejsce na własne cele, ambicje i marzenia. Nie da się być prawdziwym sobą, jeśli stale trzeba dopasowywać się do otoczenia.

Właśnie dlatego należy bacznie przyjrzeć się własnym pragnieniom. Dobrze jest zastanowić się nad tym, które z naszych potrzeb są tożsame z naszymi oczekiwaniami względem życia, a które z nich stanowią zachcianki płynące z chęci przypodobania się komuś. Nie ma nic złego w obserwacji otoczenia, ale warto wyciągać z tego lekcje na przyszłość, nie zaś postępować tak, by tkwić w jednym miejscu, w którym wszyscy, oprócz Ciebie, będą zadowoleni.

Jaką rolę w naszym życiu odgrywa wdzięczność?


Wiemy już, jakie cechy mogą pomóc nam osiągnąć szczęście i dlaczego nie warto dopasowywać się do otoczenia za wszelką cenę. W swojej książce „Zacznij myśleć jak mnich” Jay Shetty pochyla się nad jeszcze jedną ważną kwestią, a mianowicie nad poczuciem wdzięczności. Pielęgnowanie tej postawy to proces, który działa w dwie strony. Z jednej strony warto okazywać wdzięczność, z drugiej zaś czerpać ją z otoczenia.

Wyrażanie tego, co się docenia, to także możliwość zapewnienia sobie równowagi pomiędzy tym dobrem a złem, z którymi niemal każdego dnia spotykamy się w swoim życiu. Gdy poszukujemy rzeczy, za które możemy okazywać wdzięczność, budujemy w sobie pozytywne doznania i tworzymy niejako zaplecze dobrych emocji na przyszłość. Warto to robić przede wszystkim dla własnego samopoczucia, ale również z myślą o tym, że wdzięczność zawsze wraca.

Nie da się ukryć, że poszukiwanie sensu w życiu jest naprawdę trudnym procesem. Warto jednak pamiętać, że wcale nie jest to zadaniem niemożliwym. Aby poczuć spełnienie, możesz garściami czerpać z życia mnichów, którego szczegóły przybliża Jay Shetty w swojej książce „Zacznij myśleć jak mnich” lub też sięgnąć po inne streszczenia z ‘Fabryki wiedzy’ – dzięki nim możesz wzmocnić swój rozwój osobisty i zadbać o samoświadomość.


Streszczenia wszystkich książek opisywanych na blogu znajdują się w 'Fabryce wiedzy'. Znajdziesz w nich praktyczne wskazówki i rady, które możesz zastosować w swojej pracy, biznesie lub po prostu w życiu prywatnym. Aktualnie w 'Fabryce wiedzy' znajdziesz 576 streszczeń książek, a ich liczba zwiększa się z każdym tygodniem. Jeśli chcesz możesz wypróbować 'Fabrykę wiedzy' całkowicie za darmo. Wystarczy, że założysz darmowe konto użytkownika, a otrzymasz dostęp do wersji demo 'Fabryki wiedzy', która zawiera kilkanaście streszczeń książek. Zobaczysz też pełen katalog gotowych streszczeń książek biznesowych i samorozwojowych oraz dowiesz się jakie streszczenia wkrótce pojawią się w serwisie. Aby założyć darmowe konto użytkownika - kliknij tutaj.