Żyj po japońsku czyli pełnią szczęścia!
Japonia to kraj przez wielu podziwiany z uwagi na ciekawą kulturę. Niewiele osób jednak wie, że to właśnie od Japończyków możemy nauczyć się tego, jak żyć niczym w bajce, a więc długo i szczęśliwe. Osoby, które chcą zgłębić tajemnice filozofii prosto z Kraju Kwitnącej Wiśni, powinny zapoznać się z książką „IKIGAI. Japoński sekret długiego i szczęśliwego życia” autorstwa Hectora Garcii Puigcervera i Francesc Miralles’a.
Czym jest IKIGAI?
Komu z nas nie zależy na tym, by żyć długo, zdrowo i pełnią życia? Często jednak miotamy się w swoich własnych przemyśleniach, wciąż zastanawiając się, co zrobić, aby osiągnąć spokój i szczęście. Otóż tajemnicę można odkryć na wyspie Okinawa w południowej Japonii, na której to, według wielu źródeł, żyje najwięcej stulatków na świecie.
Osoby z tego rejonu świata wyznają jedną zasadę, która sprowadza się do słowa: IKIGAI. Termin ten oznacza, w dużym uproszczeniu powód, dla którego się żyje. Japończycy po prostu doskonale zdają sobie sprawę z tego, że znalezienie wewnętrznej motywacji jest sekretem szczęścia. Warto tu jednak dodać, że chodzi o napęd do działania w określonej dziedzinie zawodowej.
Należy wziąć pod uwagę cztery ważne elementy. Jednym z nich jest to, co nas pasjonuje. Kolejnym – nasze własne umiejętności. Ważną częścią motywacyjnej układanki jest także fakt, czy z własnych zainteresowań i dzięki własnym talentom można zarobić na życie. Zwieńczeniem życiowych puzzli jest kawałek, w którym zawiera się to, czego świat potrzebuje.
Duża część Japończyków wierzy, że każdy ma swoje IKIGAI, czyli przeznaczenie, do którego wypełnienia się urodził. Nie wszyscy jednak znajdują je szybko – niektórzy szukają go latami. Dla tych osób najważniejsza powinna być więc wytrwałość. Odkrycie tego, co każdego dnia rano zmotywuje do wstania z łóżka nie jest łatwe i może zająć bardzo dużo czasu, jednakże należy mieć świadomość, że ten moment w końcu nadejdzie.
Antystresowy trening mózgu
Motywacja to jedno, a co z tym, jak wielki wpływ mają na nas życie w pędzie, presja otoczenia i stres? Japończycy pokazują, że ważne jest także zatroszczenie się o przejrzystość umysłu i wewnętrzny spokój. W tym celu warto poddawać swój mózg treningowi, który utrzyma go w dobrej kondycji i uwolni go od zbędnego stresu.
Jak to zrobić? Autorzy książki „IKIGAI. Japoński sekret długiego i szczęśliwego życia” mówią, że tak naprawdę dowolna gra umysłowa (szachy, karty), doskonale sprawdzi się w tej roli. Warto pamiętać również o utrzymywaniu kontaktów towarzyskich i interakcji społecznych. Wychodzenie z domu, na przykład na spacery lub też korzystanie z możliwości lekkich aktywności fizycznych, takich jak pływanie, świetnie działa na naszą psychikę.
Nie zmienia to jednak faktu, że nawet najlepsze ćwiczenia mózgu nie są w stanie zastąpić siły unikania stresu. To właśnie ten czynnik w wieku badaniach jest wykazywany jako jedna z głównych przyczyn starzenia się, wszak to właśnie czynniki stresogenne powodują nadmierne zużycie ciała i umysłu. Nasz organizm wytwarza bowiem przeciwciała, dokładnie takie jak w przypadku infekcji lub bakterii.
Problem w tym, że taka odpowiedź immunologiczna wpływa nie tylko na stres, ale również na te dobre komórki. Ich deficyt sprawia, że starzejemy się szybciej, niż w normalnych sytuacjach. Właśnie dlatego redukcja stresu jest kluczem do długiego życia i można to zrobić na wiele przyjemnych sposobów, o których była mowa wyżej.
Tajniki szczęśliwego życia
Jak widać, do tajników szczęśliwego życia zalicza się nie tylko japońska filozofia IKIGAI, w myśl której w życiu trzeba znaleźć własną motywację i kurczowo się jej trzymać. Kluczową kwestią jest również zadbanie o swój dobrostan psychiczny, unikanie stresu i regularne uprawianie umysłowego sportu. Warto pamiętać również o prawidłowym odżywianiu i zdrowym trybie życia.
Najważniejszym jednak przesłaniem książki „IKIGAI. Japoński sekret długiego i szczęśliwego życia” autorstwa Hectora Garcii Puigcervera i Francesc Miralles’a jest to, które mówi o ludzkiej niedoskonałości. Nikt z nas nie musi być idealny, aby osiągnąć pełnię szczęście, wszak nawet według kolejnej filozofii z Kraju Kwitnącej Wiśni, tylko pęknięta filiżanka może być prawdziwie piękna, wszak jest wyjątkowa.