Załóż darmowe konto użytkownika


Jak podejmować dobre decyzje?

Jak podejmować dobre decyzje?

Im jesteśmy starsi, tym częściej musimy podejmować coraz trudniejsze decyzje. I choć uczymy się tego już od dziecka, to jednak wciąż mamy problem z rozstrzyganiem życiowych dylematów. Być może wynika to ze strachu przed konsekwencjami, choć równie dobrze może być to kwestia mnogości wyborów. Jak więc podejmować dobre decyzje? Tego nauczą Cię Chip Heath i Dan Heath, Ray Dalio, Malcolm Gladwell oraz Daniel Kahneman.

„Decyduj! Jak podejmować lepsze decyzje w życiu i pracy”, Chip Heath i Dan Heath


Aby nauczyć się podejmować dobre decyzje, w pierwszej kolejności należy odkryć czynniki, które skutecznie nam to utrudniają. W tym celu warto przeczytać książkę Chipa i Dana Heath, którzy w swoim poradniku pod tytułem „Decyduj! Jak podejmować lepsze decyzje w życiu i pracy” pokazują, co może być problemem, zaczynając od niewystarczającego wglądu w prywatne kłopoty, przechodząc do krótkotrwałych emocji, a na zbytniej pewności siebie w przewidywaniu przyszłości kończąc.

Autorzy tej książki dostarczają niezbędnej wiedzy, która kształtuje decyzje, pozwalając uniknąć złych wyborów. W poradniku można znaleźć cenne informacje o tym, jak rozwiązywać problemy, jak szukać satysfakcjonujących rozwiązań, jak nie ograniczać własnych wyborów, jak patrzeć na sytuację z zewnątrz czy też jak znaleźć odpowiednią perspektywę, która pozwoli podejmować decyzję z uwzględnieniem przyszłości.

„Zasady”, Ray Dalio


Na zagadnienie podejmowania decyzji warto spojrzeć również z filozoficzno-moralnego punktu widzenia. Okazją do takich rozważań jest przeczytanie książki pod tytułem „Zasady” autorstwa Raya Dalio. Ten poradnik to prawdziwa skarbnica życiowych reguł, którymi warto kierować się zarówno w prywatnej, jak i zawodowej codzienności. Tytułowe zasady mogą bowiem być źródłem nie tylko dyscypliny, ale również przyjemności, a także satysfakcji.

Szczególnie ciekawym zagadnieniem jest metoda pięciu kroków, dzięki której można wieść szczęśliwe życie, ale również nauczyć się racjonalnego podejmowania decyzji. Pierwszym z nich jest konieczność wytyczenia jasnych celów. Drugi krok to zidentyfikowanie i wyeliminowanie problemów. Metoda pięciu kroków to niezwykłe wsparcie rozwoju osobistego, dlatego też kolejnym problemem jest zdefiniowanie problemu oraz znalezienie i wyeliminowanie jego źródła. W następnym kroku należy ułożyć plan na życie – ostatnim działaniem jest oczywiście jego realizacja.

„Błysk! Potęga przeczucia”, Malcolm Gladwell


Czy ufasz swojej intuicji? Jeśli tak, to bardzo dobrze, a jeżeli nie, to niniejsza książka jest doskonałym dowodem na to, że powinieneś. Autor książki „Błysk! Potęga przeczucia” podejmuje się przeprowadzenia analizy zjawisk decyzji podejmowanych w ułamku sekundy, których najczęściej zupełnie nie jesteśmy świadomi. Tak zwane błyskawiczne osądy są podstawowym narzędziem decyzyjnym, a Malcolm Gladwell pokazuje, jak wykorzystać je mądrze i z pożytkiem.

Ten poradnik to doskonała lektura dla wszystkich tych, którzy chcą świadomie wykorzystywać potęgę ekspresowych decyzji. Po książkę powinny sięgnąć również te osoby, które mają skłonność po lekceważenia własnej intuicji lub przywiązywania wagi do zupełnie nieistotnych informacji. Gladwell pokazuje, jak na podejmowane decyzje wpływa stres, nieświadome skojarzenia, a także doświadczanie nowych rzeczy.

„Pułapki myślenia. O myśleniu szybkim i wolnym”, Daniel Kahneman


Na koniec o tym, jak nie wpaść w pułapki własnego umysłu. Ostatnia pozycja czytelnicza to podsumowanie dziesięcioleci badań z zakresu psychologii i ekonomii behawioralnej, dzięki którym Daniel Kahneman otrzymał Nagrodę Nobla. To właśnie dzięki odkryciom autora obecnie lepiej możemy zrozumieć to, w jaki sposób podejmujemy decyzje oraz dlaczego niektóre błędy w ocenie są tak powszechne i jak można je wyeliminować.

W książce „Pułapki myślenia. O myśleniu szybkim i wolnym” można znaleźć cenne informacje nie tylko o wspomnianych wcześniej błyskawicznych osądach, ale również o autopilocie, lenistwie umysłu, przeszłości niedoskonałej, podejmowaniu ryzyka, fałszywych obrazach, przeczuciach czy też heurystyce, czyli umysłowym sposobie używania skrótów do podejmowania szybkich decyzji.

Dzięki wszystkim powyższym książkom każdy z nas może podejmować wyłącznie dobre decyzje i to zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym. W ten sposób możemy poprawić jakość swojej codzienności, czerpiąc garściami radość z braku decyzyjnych problemów.


Streszczenia wszystkich książek opisywanych na blogu znajdują się w 'Fabryce wiedzy'. Znajdziesz w nich praktyczne wskazówki i rady, które możesz zastosować w swojej pracy, biznesie lub po prostu w życiu prywatnym. Aktualnie w 'Fabryce wiedzy' znajdziesz 581 streszczeń książek, a ich liczba zwiększa się z każdym tygodniem. Jeśli chcesz możesz wypróbować 'Fabrykę wiedzy' całkowicie za darmo. Wystarczy, że założysz darmowe konto użytkownika, a otrzymasz dostęp do wersji demo 'Fabryki wiedzy', która zawiera kilkanaście streszczeń książek. Zobaczysz też pełen katalog gotowych streszczeń książek biznesowych i samorozwojowych oraz dowiesz się jakie streszczenia wkrótce pojawią się w serwisie. Aby założyć darmowe konto użytkownika - kliknij tutaj.