Załóż darmowe konto użytkownika


Pokazuje od 1 do 7 z 15 artykułów

Psychologia pieniędzy

Pieniądze szczęścia nie dają, a czy szczęście dają pieniądze?

Jak pieniądze działają w dzisiejszym świecie? Każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego, że ich waga jest ogromna, niemniej czym kierujemy się w podejmowaniu decyzji finansowych? Bierzemy pod uwagę teorie ekonomistów, a może zdajemy się wyłącznie na suche, księgowe fakty? Przekonajmy się, jak jest naprawdę dzięki książce „Psychologia pieniędzy” Morgana Housela.

Koniec wielkiego mitu

Czy w kryzysie można zarabiać na kryzysie?

Jeżeli jesteś finansistą, inwestorem graczem na giełdzie lub biznesmenem na wielką skalę, to jest to książka dla ciebie. Możesz dzięki niej posiąść, jakże istotną wiedzę, gdzie i jak lokować pieniądze, by je pomnożyć lub bezpiecznie przechować, czekając na lepsze czasy. Thomas Aubrey w swojej książce „Koniec Wielkiego Mitu czyli jak zarabiać na polityce monetarnej i cyklach koniunkturalnych” stara się przybliżyć skomplikowane procesy ekonomiczne, wszak jest założycielem firmy analityczno/inwestycyjnej Credit Capital Advisory i zawodowo zarządza potężnymi funduszami emerytalnymi, czyli się na tym zna.

Inteligentny inwestor

Inteligentny inwestor czyli jak inwestować w wartość

W dobie wciąż postępującego kryzysu gospodarczego wydawać by się mogło, że podejmowanie ryzykownych kroków, do których wielu z nas zalicza także inwestowanie, jest po prostu nieodpowiedzialne. Tymczasem ten sposób na pomnażanie pieniędzy może być niezwykle intratny nawet w tych trudnych czasach, z którymi przyszło nam się zmierzyć. W tej kwestii warto „posłuchać” Benjamina Grahama – człowieka, który zbił fortunę po finansowym krachu z 1929 roku i który napisał najlepszą książkę o inwestowaniu w wartość czyli „Inteligentny inwestor”.

Dług. Pierwsze pięć tysięcy lat

Pieniądz i dług, czyli to, co zawsze chodzi w parze

Z jednej strony chyba nikt z nas nie lubi materialistów, z drugiej zaś zdecydowana większość społeczeństwa doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że pieniądz rządzi światem i to właśnie od niego zależy jakość naszego życia. Warto spojrzeć na to zagadnienie nieco szerzej, a doskonałą ku temu okazją jest lektura książki pod tytułem: „Dług. Pierwszych pięć tysięcy lat” autorstwa Davida Graebera, która porusza zagadnienie pieniądza z różnych perspektyw i której streszczenie można znaleźć w ‘Fabryce wiedzy’.

Myśl i bogać się

Gdybym był bogaty…

Oliver Napoleon Hill to amerykański pisarz i prekursor literatury osobistego sukcesu. Jego najsławniejsze dzieło „Myśl i bogać się. Jak zrealizować ambicje i osiągnąć sukces” od chwili ukazania się pozostaje bestsellerem, kupowanym i czytanym przez miliony. Popularność tej książki wzmacnia filozofia sukcesu jej autora oparta na przekonaniu: „Co umysł ludzki potrafi wymyślić i w co uwierzy, tego potrafi także dokonać”. Przez 20 lat Napoleon Hill przeprowadził wiele wywiadów, przeanalizował 500 biografii ludzi, którzy bardzo wiele osiągnęli. Koncentrował się na odkryciu recepty na sukces oraz na sprawdzeniu, czy ta formuła dotyczy także przeciętnego człowieka. I te właśnie treści zapewne przyciągają czytelników. No, bo kto, nie będąc kimś nadzwyczajnym, nie chciałby być wpływowy i bogaty?

Austriacka szkoła ekonomii

Ekonomia z austriackiego punktu widzenia

Podczas gdy dla jednych kojarzy się z szeregiem niezrozumiałych liczb i pojęć, dla innych jest pasją, która nierzadko prowadzi do sporych pieniędzy. Wiele osób wychodzi z założenia, że ekonomię, bo o niej właśnie mowa, można kochać lub nienawidzić – nie ma nic po środku. To błędne przekonanie, szczególnie w kontekście austriackiej szkoły ekonomii, dla której najważniejszy jest czynnik ludzki, a nie chłodne kalkulacje.