Załóż darmowe konto użytkownika


Pokazuje od 22 do 28 z 33 artykułów

Stoicyzm na każdy dzień roku

Stoicyzm we współczesnym świecie - czy to ma sens?

Współczesność kojarzy się z ciągłymi zmianami i funkcjonowaniem na wysokich obrotach. Wiele osób zastanawia się więc nad tym, czy życie zgodnie z wyznacznikami starożytnych filozofii ma rację bytu. Okazuje się, że pewne rzeczy się nie zmieniają i mimo tego, że współczesne realia znacząco odbiegają od tych, z którymi przyszło mierzyć się Zenonowi z Kition, założycielowi szkoły stoicyzmu, to okazuje się, że postępowanie zgodnie z jego zasadami w XXI wieku nie tylko ma sens, ale może być również źródłem do znalezienia życiowego spełnienia.

Przeszkoda czy wyzwanie?

Jak przekuć porażkę w sukces?

Czy problem może być sukcesem? Okazuje się, że tak, wystarczy tylko zapoznać się z treścią książki pod tytułem: „Przeszkoda czy wyzwanie? Stoicka sztuka przekuwania problemów w sukcesy” autorstwa Ryana Holidaya. To pozycja czytelnicza, która przybliża meandry filozofii stoickiej. Jej treść opiera się na analizie inspirujących historii, których bohaterowie z przysłowiowych kłód rzucanych pod nogi zbudowali drabinę do sukcesu zarówno w życiu osobistym, jak i prywatnym.

Umysł niewzruszony

Niewzruszenie: klucz do wszystkiego, co ważne!

Zdecydowanej większości z nas zależy na znalezieniu sensu w życiu zawodowym i prywatnym, nie zaś na pustej egzystencji. Często więc staramy się gonić przysłowiowego królika, nie ustając we własnym pędzie. W tym szaleństwie nie ma metody – warto poświęcić chwilę na zgłębienie teorii bezruchu. „Umysł niewzruszony. W szkole mistrzów” Ryana Holidaya to pozycja czytelnicza, z którą powinien zapoznać się każdy, kto chce posiąść zdolność jasnego myślenia.

Dług. Pierwsze pięć tysięcy lat

Pieniądz i dług, czyli to, co zawsze chodzi w parze

Z jednej strony chyba nikt z nas nie lubi materialistów, z drugiej zaś zdecydowana większość społeczeństwa doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że pieniądz rządzi światem i to właśnie od niego zależy jakość naszego życia. Warto spojrzeć na to zagadnienie nieco szerzej, a doskonałą ku temu okazją jest lektura książki pod tytułem: „Dług. Pierwszych pięć tysięcy lat” autorstwa Davida Graebera, która porusza zagadnienie pieniądza z różnych perspektyw i której streszczenie można znaleźć w ‘Fabryce wiedzy’.

Jak podejmować dobre decyzje?

Jak podejmować dobre decyzje?

Im jesteśmy starsi, tym częściej musimy podejmować coraz trudniejsze decyzje. I choć uczymy się tego już od dziecka, to jednak wciąż mamy problem z rozstrzyganiem życiowych dylematów. Być może wynika to ze strachu przed konsekwencjami, choć równie dobrze może być to kwestia mnogości wyborów. Jak więc podejmować dobre decyzje? Tego nauczą Cię Chip Heath i Dan Heath, Ray Dalio, Malcolm Gladwell oraz Daniel Kahneman.

Sztuka wojny

Sztuka wojny czyli jak przygotować się do wojny i ją wygrać

No to mamy problem. Z jednej strony Dekalog i wiara w człowieka oraz dobro wpisane w jego naturę, a z drugiej brutalna prawda o innej stronie medalu. Walka i zabijanie, przebiegłość, podstępy i okrucieństwo - to też wpisane jest w naturę ludzką od wieków, od tysiącleci. Czy uda się pokonać w człowieku instynkt walki i zabijania? Czy trzeba dostosować się do słów: Chcesz pokoju? Gotuj się na wojnę!

Książę

Szesnastowieczny sekret przywództwa w dzisiejszych czasach

Sprawowanie władzy nad państwem to nie lada wyzwanie. I choć niewiele osób ma okazję dostąpić tego zaszczytu, to jednak wiele z przywódczych sztuczek można korzystać również w biznesie. Dlatego też nawet szesnastowieczny poradnik o tym, jak być dobrym, autokratycznym przywódcą w kraju, może okazać się cennym źródłem wiedzy. Jeśli więc szukasz książki, której treść jest aktualna mimo tego, że jej pierwsze wydanie ukazało się w 1532 roku, to „Książę” autorstwa Machiavellego jest właśnie dla Ciebie.