Załóż darmowe konto użytkownika


Pokazuje od 22 do 28 z 90 artykułów

Leniwy umysł

Zamień leniwy umysł na aktywny mózg - zweryfikuj swoje myślenie!

Poglądy to coś, co jest zakorzenione w każdym z nas. Często wynosimy je jeszcze z domu, pozostając w błogiej nieświadomości tego, że ktoś mógł wpoić nam błędne przekonania. W życiu dorosłym kształtujemy je częściowo sami, choć duże znaczenie ma tutaj też otoczenie. Nasz największy problem polega jednak na tym, że ciężko jest nam zmieniać zdanie i dopuścić do siebie możliwość pomyłki. Z książką „Leniwy umysł. Dlaczego warto ciągle weryfikować swoje poglądy i decyzje” Adama Granta dowiesz się, dlaczego warto to robić.

Pięć dysfunkcji pracy zespołowej

Praca zespołowa - czy robisz to dobrze?

Reagujesz alergicznie na sam dźwięk hasła: „praca zespołowa”? Wydaje Ci się, że wynika to wyłącznie z Twojej osobowości? Niekoniecznie. Wspólne wykonywanie obowiązków może być przyjemne nawet dla indywidualistów, pod warunkiem że cały proces będzie dobrze zorganizowany. Kadra menadżerka może zatroszczyć się o to z poradnikiem „Pięć dysfunkcji pracy zespołowej: Opowieść o przywództwie”, którego autorem jest Patrick Lencioni.

Factfulness

Spójrz na życie z innej perspektywy

Naszym życiem często rządzą emocje, które z kolei przysłaniają nam istotę faktu. O ile jest to naturalne w sferze prywatnej, o tyle na świat warto czasem spojrzeć z perspektywy chłodnych kalkulacji i bezlitosnych statystyk. Choć subiektywizm towarzyszy każdemu z nas, to jednak Hans Rosling w swojej książce „Factfulness. Dlaczego świat jest lepszy, niż myślimy, czyli jak stereotypy zastąpić realną wiedzą” namawia przynajmniej do próby zmiany podejścia. Jak to zrobić?

Śmiertelni

Oswoić śmierć

Dzisiaj „porozmawiamy” o tym, z czego istnienia każdy z nas zdaje sobie sprawę, jednak nie każdy chce o tym myśleć. Śmierć to trudne zagadnienie, z którym musimy się mierzyć, podobnie jest ze starością. Te dwa zjawiska dotykają nas pośrednio, na przykład wtedy, kiedy umiera nam ktoś bliski, ale trzeba mieć świadomość, że z czasem przyjdzie nam się z tym zmierzyć osobiście. O umieraniu i egzystencjonalnej jesieni z medycznego punktu widzenia opowiada książka: „Śmiertelni. Wyzwania medycyny u schyłku życia” autorstwa Atula Gawande.

Sztuka skutecznego przekazu

Jak wpaść na dobry pomysł?

Nawet najlepsze pomysły nie zawsze kończą się powodzeniem. Tymczasem mające niewiele wspólnego z prawdą, miejscowe legendy, mają się świetnie i rozprzestrzeniają się z prędkością światła. Od czego to zależy? Możesz się tego dowiedzieć, sięgając po książkę „Sztuka skutecznego przekazu, czyli przyczepne koncepcje”. Lektura autorstwa Chipa i Dana Heath’ów pokazuje, że siła pomysłów, które mają siłę przebicia, tkwi… w prostocie.

Superfreakonomia

Statystycznie rzecz ujmując czyli zrozum współczesny świat

Chcesz się dowiedzieć więcej o życiu, historii ludzkości i rozwiązaniu globalnych problemów z ekonomicznego punktu widzenia? Oczywiście, że tak! Osoby, którym zależy na zgłębieniu tajników takiego podejścia, powinny zapoznać się z treścią książki o niebywale wymownym tytule „Superfreakonomia. Globalne ochłodzenie, patriotyczne prostytutki i dlaczego zamachowcy-samobójcy powinni wykupić polisę na życie”. Autorami książki są Steven D. Levitt oraz Stephen J. Dubner – ten ekonomiczno-dziennikarski duet doskonale wyjaśnia zjawiska, które nas dotyczą.

Decyduj!

O tym jak podejmować jeszcze lepsze decyzje

Co blokuje Cię przed podejmowaniem decyzji? Nie chodzi wyłącznie o ryzyko pomyłki. Chip i Dan Heath, autorzy książki „Decyduj! Jak podejmować lepsze decyzje w życiu i pracy” wyróżniają trzy podstawowe czynniki. Zalicza się do nich wąski wgląd w nasze problemy, krótkotrwałe emocje i zbytnia pewność siebie w przewidywaniu przyszłości. Dzięki lekturze tego poradnika dowiesz się, jak podejmować lepsze decyzje. Gotowy? Zaczynamy!